Wyposażenie sklepów. Elementy metalowego umeblowania

Wybór elementów wyposażenia sklepu w dużym stopniu uzależniony jest od profilu prowadzonej działalności, jednak w każdym lokalu sprzedażowym niezbędne będą meble służące do przechowywania i ekspozycji dystrybuowanych towarów, a więc regały handlowe. Dla maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni właściciele sklepów często decydują się na zamówienie regałów na wymiar.

Wytrzymałe i eleganckie regały sklepowe

Bez względu na branżę, w której działa sklep stacjonarny, podstawowym elementem jego wyposażenia są regały handlowe. W samoobsługowych sklepach wielkopowierzchniowych stosuje się regały otwarte, dzięki czemu klienci i pracownicy zyskują łatwy dostęp do leżących na półkach towarów; to samo rozwiązanie stosuje się też w większości niedużych punktów handlowych – mówi specjalista z trójmiejskiej firmy Met-Pol, zajmującej się produkcją regałów sklepowych na wymiar.

W przypadku intensywnie eksploatowanego wyposażenia sklepowego bardzo ważna jest wysoka odporność na znaczne obciążenia i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, toteż częstym wyborem właścicieli sklepów są meble metalowe. Za takim rozwiązaniem przemawia też funkcjonalność metalowych regałów, które z łatwością wkomponują się w dowolną przestrzeń i dają możliwość łatwej zmiany konfiguracji półek. Regały oparte na mocnych, choć wąskich profilach metalowych są też eleganckie i nie rzucają się w oczy, stanowiąc dyskretne tło dla eksponowanych produktów. Wśród ich licznych zalet należy wymienić również łatwość utrzymania w czystości, co jest szczególnie istotne w przypadku sklepów spożywczych oraz gospodarczych, gdzie często dochodzi do rozlewania i rozsypywania się zawartości uszkodzonych opakowań produktów.

Sklepowy regał handlowy musi być dopasowany nie tylko do wielkości lokalu i siły obciążenia, jakie na półki będą wywierały produkty, ale także do rodzaju i kształtu towarów. Choć w większości sytuacji doskonale sprawdzają się standardowe regały z poziomymi półkami, do wystawienia towarów o nietypowych kształtach trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Dobrym przykładem mogą być regały na prasę, których półki montowane są pod dużym nachyleniem i wyposażone w podpórki na dolnych krawędziach, dzięki czemu możliwe jest atrakcyjne eksponowanie gazet, płyt CD itp.

Regały metalowe na sklepowym zapleczu

Również zaplecze magazynowe sklepu wymaga skompletowania odpowiedniego wyposażenia, umożliwiającego bezpieczne i wygodne składowanie towarów. Regały magazynowe różnią się od handlowych jeszcze mocniejszą konstrukcją i zwykle większą powierzchnią półek. Ich specjalną odmianę stanowią regały paletowe, a więc umożliwiające składowanie dużych partii asortymentu na paletach. Regały paletowe przeznaczone są do większych hal magazynowych, gdzie codzienna praca wymaga używania wózków widłowych. W związku z powyższym podczas urządzania takich magazynów szczególnie ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między ciągami regałów oraz maksymalnych parametrów obciążeniowych.

Materiał partnera