3d

Jak wygląda proces produkcji opakowań 3D?

Opakowania 3D to doskonały sposób na wyróżnienie swojego produktu. W dobie ogromnej różnorodności i konkurencji nie jest to takie proste. Badania dowodzą jednak, że opakowania trójwymiarowe doskonale spełniają swoje zadanie. Czym się charakteryzują, jaką skuteczność wykazują i na czym polega proces produkcji opakowań 3D? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Opakowania 3D – trójwymiarowa rewolucja w pakowaniu towarów

Opakowania produktów są jednocześnie nośnikiem informacji marketingowej, która ma za zadanie wywrzeć wpływ na klienta. Stąd całe sztaby grafików i specjalistów sprzedaży pracują nad tym, aby każdy fragment opakowania spełniał swoje zadanie. Druk, jakim pokrywa się opakowania produktów, umożliwia tworzenie obrazów dwuwymiarowych. Są jednak metody na to, aby prowadzić trzeci wymiar, stwarzając opakowania 3D.

– Opakowania trójwymiarowe naprawdę robią różnicę – mówi przedstawiciel firmy Profix 3D, producenta opakowań 3D. – Dokładniej: pięciokrotną różnicę. Opakowania 3D przyciągają wzrok pięć razy częściej. To bardzo duża przewaga konkurencyjna, która z pewnością przełoży się na sprzedaż. Warto zaznaczyć, że opakowania trójwymiarowe przyciągają wzrok nie tylko częściej, ale też na dłużej, a przy tym przykuwają uwagę. Konsument ogląda je więc dokładniej i zaznajamia się z przekazem marketingowym ujętym na produkcie.

Pięciokrotnie większe zainteresowanie i podniesione zaangażowanie klienta to coś, o co warto się postarać, szczególnie że można to osiągnąć niewielkim kosztem. Okazuje się bowiem, że proces produkcji opakowań 3D to nie żadna czarna magia, a koszty są niskie.

Na czym polega proces produkcji opakowań 3D?

Metodą wykorzystywaną do produkcji opakowań trójwymiarowych jest tzw. technologia lentikularna. Za jej pomocą można stworzyć m.in.: opakowania plastikowe, pudełka z kartonu, blistry, opakowania leków, artykuły dziecięce – wszystkie z efektem 3D, który przyciągnie wzrok i sprawi, że konkurencyjne produkty wypadną blado.

Technologia lentikularna wykorzystywana w procesie produkcji opakowań 3D opiera się na PP, czyli polipropylenie. Materiał ten to tworzywo termoplastyczne, które służy do wyrobu przeważającej części opakowań etykietowanych. Drugim istotnym elementem jest soczewka letikularna, która załamuje światło w taki sposób, że nadrukowany na niej obraz daje złudzenie głębi albo ruchu, w zależności od szerokości kąta widzenia. Soczewki te mają postać równolegle ułożonych, lekko wypukłych pasków. Ich zadaniem jest załamywanie światła tak, aby prawe i lewe oko otrzymywały różne obrazy, które mózg interpretuje jako jeden – trójwymiarowy lub poruszający się. Opakowanie wykonane z polipropylenu jest pokrywane warstwą lentikularną, na którą nanosi się nadruk.

Proces produkcji opakowań 3D może wyglądać różnie w zależności od potrzeb, ponieważ warstwy lentikularne – płyty i folie – mogą być zadrukowywane bezpośrednio albo pokrywane materiałem, na którym wykonuje się nadruk.

Materiał partnera