Wycięte drzewa

Wycinka drzew. Etapy postępowania

Drzewa to bez wątpienia bardzo ważny element naszego krajobrazu – dają nam cień i schronienie dla licznych gatunków zwierząt, produkują tlen, a ponadto wzbogacają estetykę otoczenia. Niekiedy jednak konieczne jest ich wycięcie w danym miejscu, na przykład ze względów bezpieczeństwa lub z powodu trawiącej je choroby. W jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa wycinka drzew?

Odpowiedni sprzęt

Podstawą do przeprowadzenia wycinki drzew jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, a więc przede wszystkim wysokiej jakości piły i pilarki do drewna oraz odzież ochronną – do tej kategorii zaliczamy również ochraniacze, kask, nauszniki oraz specjalne okulary. Dla większego bezpieczeństwa nie powinno się wykonywać wycinki w pojedynkę.

Zabezpieczenie terenu

Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o to, by w pobliżu nie przebywały żadne postronne osoby, zwierzęta, ani sprzęty, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Jeśli drzewo znajduje się na wzniesieniu, należy wytyczyć większą strefę bezpieczeństwa na zboczu – drzewo może się po nim stoczyć. Kolejnym etapem jest wytyczenie kierunku spadania drzewa, a także określenie jego wysokości. Jest to istotne żeby stwierdzić, czy opadając drzewo nie poczyni żadnych zniszczeń. Należy pamiętać, że jeśli drzewo jest pochylone, kierunek spadania powinien być zgodny z kierunkiem nachylenia.

Ścinanie drzewa

Po zabezpieczeniu terenu i wytyczeniu kierunku spadania drzewa możemy przystąpić do wycinki. Pierwszym krokiem jest wykonanie nacięcia po stronie, na którą ma upaść drzewo.

– Górna krawędź wycięcia powinna być nachylona pod kątem 45 stopni do powierzchni ziemi, z kolei dolna musi być równoległa – wyjaśnia przedstawiciel firmy MajmaxTak powstały klin powinien zagłębiać się do około ¼ średnicy pnia drzewa. Następnym krokiem jest wykonanie płaskiego i równoległego do powierzchni ziemi na cięcia po drugiej stronie pnia. Ważne jest, żeby między klinem a nacięciem pozostawić fragment nienaruszonego pnia, a także żeby poziome nacięcie znajdowało się nieco wyżej, niż dolna krawędź klina. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy zaklinować ostrze piły lub doprowadzić do obalenia pnia drzewa w naszą stronę.

Po prawidłowym nacięciu pnia należy w płaskie nacięcie wprowadzić klin, który posłuży nam jako dźwignia. Z jego pomocą możemy wprowadzić pień w ruch i spowodować jego złamanie. Kiedy usłyszymy trzask łamanego drewna, powinniśmy odłożyć narzędzia i czym prędzej wycofać się w kierunku odwrotnym do opadania pnia.

Nie wszystko da się wyciąć

Pamiętajmy, że wycinka drzew jest kwestią regulowaną prawnie – podstawą jest  tutaj ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Chcąc wyciąć drzewo należy zatem dowiedzieć się, czy jest to działanie dozwolone, czy może będziemy musieli uzyskać na nie zezwolenie.

Materiał partnera