wycieraczka

Wycieraczki podłogowe. Z jakich materiałów mogą być wykonane?

Wycieraczki podłogowe są nie tylko doskonałym sposobem na ochronę parkietu. Stanowić mogą także oryginalną ozdobę mieszkania i być wizytówką naszego domu. Zatrzymają większość zabrudzeń, takich jak błoto, piasek czy roztapiający się śnieg, jednocześnie swoim wzorem lub kolorem rozweselając wnętrze. Wycieraczki zewnętrzne mogą z kolei stanowić rodzaj zaproszenia do wejścia, nie tylko domu, ale na przykład do firmy.

Na rynku możemy spotkać się z różnymi kolorami, wymiarami oraz wzorami wycieraczek. Nieco innych będziemy używać na zewnątrz, innych w środku, gdzie głównym ich zadaniem będzie pochłanianie wilgoci. Olbrzymia różnorodność panuje także w zakresie materiałów, z jakich są wykonywane. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Guma i tworzywa sztuczne

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, z jakich produkuje się wycieraczki, zwłaszcza zewnętrzne, jest guma oraz tworzywa sztuczne. Niektóre modele posiadają drobne wypustki, tworzące szczoteczki, dzięki którym łatwiej jest oczyścić powierzchnię butów. Inne posiadają drobne rynienki, odprowadzające wodę z butów. Największą zaletą tego typu wycieraczek jest łatwość ich konserwacji; wystarczy umyć je pod ciepłą, bieżącą wodą. Występują w dwóch zasadniczych wariantach: pełnym, łatwiejszym do sprzątania oraz ażurowym, na którym nie osadza się kurz oraz piasek. Tego typu wycieraczki oferuje między innymi renomowany producent wycieraczek systemowych Unimat. Wysoka jakość towarów w połączeniu z atrakcyjnymi cenami sprawia, że jego wyroby są polecane przez klientów.

Polietylen to kolejny sztuczny materiał, używany do produkcji wycieraczek. Produkuje się z niego tak zwaną sztuczną murawę, niezwykle trwałą oraz odporną na szorowanie. Decydując się z kolei na wycieraczkę winylową, możemy być pewni, że nie zaszkodzi jej mróz ani niskie temperatury. Jeśli szukamy estetycznej oraz praktycznej wycieraczki wykładzinowej wewnętrznej, wybierzmy wyrób z tworzywa PET. Posiada on dodatkowe, antykurzowe właściwości.

W zgodzie z naturą

Inna kategorie produktów stanowią wycieraczki podłogowe produkowane z naturalnych włókien, głównie koksowego. Są wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz ekologiczne, posiadają chropowatą strukturę oraz gruby splot. Odporne także na niskie oraz wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, cieszą się niesłabnącą popularnością. Jako dodatkowa ochrona mieszkania doskonale sprawdzą się także podgumowane maty bawełniane.

Na końcu warto wspomnieć o wycieraczkach aluminiowych wewnętrznych oraz zewnętrznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i zaopatrzonych w wkład, chłonący wodę oraz zanieczyszczenia.