Spawarka

Wybór spawarki MMA. Na co zwrócić uwagę?

Spawanie metodą MMA jest wykonywane przy użyciu spawarek inwertorowych (inwersyjnych). Jest to typ spawarek, w których źródłem prądu jest prostownik z wewnętrzną przemianą częstotliwości. Takie urządzenia są bardziej zaawansowane technologicznie od ich transformatorowych odpowiedników, dzięki czemu dają większe możliwości obróbki metali. Jednym z głównych parametrów, jaki należy wciąż pod uwagę przy wyborze spawarki MMA jest amperaż.

Spawarki MMA – jak działają

W spawarkach transformatorowych prąd pochodzi z transformatora o dużych rozmiarach, który pobiera energię elektryczną z sieci. W przypadku spawarek inwertorowych rolę transformatora przejmuje prostownik, który podwyższa częstotliwość. Dzięki temu może dostarczyć taki sam prąd do łuku spawalniczego, jak jego pierwowzór, czyli model transformatorowy.

Główna różnica, z punktu widzenia użytkownika, jest widoczna już w budowie urządzenia. Spawarki MMA są mniejsze i lżejsze. Ich dodatkową zaletą, według specjalisty z firmy SPAW-TOM, jest możliwość dokładniejszego ustalenia prądu spawania. Urządzenia inwertorowe pozwalają na regulację natężenia do dokładności 1A, a rozlewanie łuku jest dodatkowo wspomagane zjawiskiem indukcji.

W spawarkach MMA stosuje się elektrody otulone. Wadą ich stosowania jest powstawanie sporej ilości żużlu oraz to, że spoina nie zawsze jest w pełni estetyczna. Nie zawsze jednak stanowi to problem, ponieważ ten typ urządzeń doskonale sprawdzi się w spawaniu w trudno dostępnych miejscach.

Zalety spawarek MMA

Ten typ spawarek cieszy się popularnością ze względu na liczne zalety. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • krótki czas chłodzenia,
  • wysoką jakość spawu,
  • moc utrzymującą się na poziomie 160A,
  • niewielką wagę, czyli dużą mobilność.

Spawarki inwertorowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak system przeciwzwarciowy, zdalne sterowanie czy hot start umożliwiający szybszy rozruch.

Jak wybrać spawarkę?

Jeśli planujesz zakup spawarki, podstawowym kryterium powinien być amperaż urządzenia. Spawarki MMA można podzielić na trzy główne grupy ze względu na wykorzystywane natężenia prądu. Pierwsza z nich obejmuje urządzenia o amperażu 160A, czyli te najsłabsze. Poradzą sobie jedynie z cienkimi kątownikami oraz sprawdzą się w łączeniach drutu. Kolejna grupa to spawarki 250A, które wystarczą do wykonywania większości prac, także do łączenia grubych kątowników. Urządzenia wykorzystujące więcej niż 250A to sprzęt do zastosować profesjonalnych.

Jeśli potrzebujesz spawarki MMA jedynie do wykorzystania domowego lub hobbystycznego, rozważ wybór modelu z dwóch pierwszych grup. Ostatni rodzaj jest zbyt zaawansowany do takich zastosowań, a przy tym jego zakup to duży koszt.

Materiał partnera