Nagrobki dla dzieci

Wybór nagrobka dla dziecka. Czym się kierować podczas tej trudnej decyzji?

Każdy chciałby uniknąć konieczności wyboru nagrobka dla dziecka. Gdy jednak wydarzy się tragedia, trzeba podjąć tę trudną decyzję. O czym należy pamiętać? Czym się kierować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jaka wielkość nagrobka?

Najczęściej spotykanymi rozmiarami nagrobków dla dorosłych są 190 cm x 90 cm lub 200 cm x 160 cm w przypadku nagrobków podwójnych. Pomnik dla dziecka można być jednak znacznie mniejszy. Przykładowe wymiary to 100 cm x 60 cm. Dobierając wielkość, musimy wziąć pod uwagę zarówno rozmiar trumny, jak i regulacje obowiązujące na konkretnym cmentarzu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy liczyć na pomoc specjalistów, np. z zakładu kamieniarskiego E. i W. Rutkowscy z Białegostoku, którzy zapewnią nam empatyczną i profesjonalną obsługę. Jeśli chodzi o wysokość, to nagrobki dziecięce mają zazwyczaj ok. 20-25 cm, lecz w tym przypadku najistotniejsze są indywidualne preferencje zamawiającego.

Kolor i materiał

Nagrobki dla dzieci mogą być wykonane z granitu, marmuru lub piaskowca. Najczęściej wybieranym materiałem jest granit, który jest stosunkowo niedrogi oraz charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektórzy preferują marmur lub piaskowiec przede wszystkim ze względu na ich walory estetyczne. Należy jednak pamiętać, że takie nagrobki wymagają częstszej i dokładniejszej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest także kolorystka. Rodzice najczęściej decydują się na jasne kolory, np. kremowy lub szary, lecz zakłady kamieniarskie mają w swojej ofercie również pomniki w ciemniejszych barwach.

Możliwości personalizacji

Rodzicom często ciężko jest pogodzić się ze stratą ukochanego dziecka. Tworząc dla niego nagrobek, chcą włożyć w niego całą swoją miłość. Z tego powodu bardzo często decydują się na tablice nagrobkowe w kształcie serca. Na nagrobkach dziecięcych często umieszczane inskrypcje, w których bliscy wyrażają swoją tęsknotę za przedwcześnie zmarłą osobą. Pomniki dla dzieci bardzo często ozdobione są także wizerunkami aniołków lub zabawkami. Dobrym pomysłem będzie również wygospodarowane miejsca na kwiaty i znicze. Osoby, które cenią sobie minimalizm, mogą postawić na wzory z mniejszą ilością zdobień. Warto dobrze przemyśleć ostateczny wygląd nagrobka, gdyż to właśnie on przez kolejne lata będzie przypominać nam o zmarłym maluszku.

Materiał partnera