wybór maszyn do obróbki tworzyw

Wybór maszyn do tworzyw sztucznych – nowe czy używane?

Obróbka tworzyw sztucznych jest procesem coraz częściej wykorzystywanym przez dużą część przedsiębiorstw obecnych na rynku. W tym celu konieczne jest skompletowanie odpowiednich maszyn dopasowanych do konkretnych zadań. Taka inwestycja nie należy jednak do najmniejszych. W związku z tym należy zastanowić się, czy lepiej zdecydować się na zakup nowych, czy używanych urządzeń. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań? Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do przetwarzania tworzyw sztucznych?

Wybór maszyn do obróbki tworzyw sztucznych, czy ich recyklingu nie jest prostą kwestią. Konieczne jest uwzględnienie wielu różnych czynników. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • dokładne zastosowanie urządzenia,
  • rozmiary maszyn,
  • wydajność,
  • stopień zautomatyzowania,
  • dodatkowe funkcje.

Specjalista z firmy POL-SERVICE JACEK MAJCHER zauważa: Bardzo ważna jest taka cena urządzeń, która w przypadku wysokiej klasy sprzętu może być naprawdę wysoka. Nie zawsze dana firma może pozwolić sobie na tak duże wydatki. Wówczas warto zastanowić, czy nie zainwestować w sprzęt używany, który jest równie dobry, a często jego koszt jest nawet o połowę niższy.

Zalety używanych sprzętów do obróbki tworzyw

Chociaż wiele osób obawia się o jakość używanego sprzętu, nie ma tak naprawdę do tego większych podstaw. Pod względem walorów jakościowych maszyny te wykazują dokładnie taką samą skuteczność jak ich nowe odpowiedniki. Jedyna różnica polega na tym, że były one wcześniej użytkowane. Jeżeli jednak dystrybutor, czy firma pośrednicząca, która zajmuje się ich sprzedażą, wypuszcza je ponownie na rynek, to każde takie urządzenie musi przejść odpowiednią kontrolę pod względem prawidłowego działania. W ten sposób zapewniona zostaje skuteczność maszyny. Jest to także troska o bezpieczeństwo osób, które będą taki sprzęt użytkowały. Oczywiście największą zaletą sprzętu używanego jest jego cena. W zależności od konkretnego sprzętu, zastosowanych w nim technologii, czy innych parametrów koszt zakupu może być od 20 do nawet 60% tańszy w porównaniu do nowego odpowiednika.

Czy nowe maszyny do tworzyw sztucznych są lepsze?

Wiele osób uważa, że to, co nowe zawsze jest lepsze. Pod względem gwarancji działania, czy sprawności urządzenia, faktycznie nowe maszyny są pewnikiem, który zagwarantowany jest przez odpowiednio wysoką cenę. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń nowy sprzęt jest wymieniany lub serwisowany w ramach obejmującej go gwarancji. Ponadto niewątpliwym plusem jest zdecydowanie większy wybór konkretnych maszyn.

W ostatnich latach pojawiła się także opcja modyfikacji urządzenia, które wtedy dopasowane jest do konkretnych wymagań użytkownika. Każda ingerencja w standardowy model wiąże się jednak z koniecznością oczekiwania na czas realizacji zlecenia. Ponadto nie wszystkie standardowe maszyny dostępne są od razu dla klienta. Bardzo często zdarza się, że – zwłaszcza w przypadku nowoczesnych i zaawansowanych technologii – trzeba odczekać kilka tygodni, czy miesięcy na sprowadzenie urządzenia. To z kolei wiąże się ze stratami dla przedsiębiorstwa.

Materiał partnera