kocioł na pellet

Wybór kotła na pellet. Czym się kierować?

Świadomość społeczeństwa na temat metod ogrzewania, które są przyjazne dla środowiska, rośnie. Dzięki temu istnieje spora szansa, że problem smogu zimą zostanie ograniczony od minimum. Osoby, które decydują się na instalację nowego kotła na pellet, mają twardy orzech do zgryzienia. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które niekiedy znacznie różnią się między sobą. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu kocioł.

Moc kotła na pellet

To, czy kocioł na pellet będzie optymalnie ogrzewał dom, zależy od jego mocy. Musi być ona dobrana pod kątem zastosowania pieca w konkretnym budynku.

Wyliczenia uwzgledniające zapotrzebowanie domu na moc znajdują się w jego projekcie. Oprócz tego uwzględniana jest tam również przenikalność wybudowanych ścian. Standardem jest jednak, że na każde 10m2 powinien przypadać 1kW mocy. Jeżeli jednak kocioł ma ogrzewać także wodę, wartość ta musi być wyższa.

Nie ma jednak sensu kupowanie pieca o większej mocy niż jest to potrzebne. Dobrze dobrana moc kotła przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie, na ograniczenie emisji do atmosfery toksycznych substancji.

Sposób obsługi kotła na pellet

Kotły pelletowe są obsługiwane automatycznie. Dzieje się tak, gdyż mają one zamontowane podajniki opału – ślimakowe lub pneumatyczne. Dzięki nim domownicy nie muszą myśleć o dostarczaniu paliwa do paleniska.

Jednak ci, którzy zamierzają magazynować paliwo opałowe w innym pomieszczeniu, muszą zdecydować się na instalację kotła z podajnikiem pneumatycznym. Umożliwia on dostarczanie pelletu do paleniska z nawet dużej odległości – na przykład z innego pomieszczenia.

O czym nie można zapomnieć, wybierając kocioł na pellet?

Przed wyborem konkretnego modelu kotła na pellet należy przeanalizować, czy zmieści się on w kotłowni. Niektóre z nich mają znaczne rozmiary i trudno wygospodarować dostateczną ilość miejsca niezbędną do montażu pieca oraz jego wygodnej obsługi. Producenci kotłów mają do zaoferowania kotły, które mogą być zainstalowane nawet w dosyć małych kotłowniach. Modele te są węższe i zdecydowanie bardziej kompaktowe.

Nie można także zapomnieć o kwestii średnicy komina. Każdy producent podaje w specyfikacji, z kominami o jakiej średnicy i jakiej wysokości może współpracować dany model kotła” – mówi ekspert ze sklepu internetowego piec.com.pl, oferującego kotły na pellet i akcesoria.

O wyborze i montażu kotła na pellet nie powinna decydować także cena. Jeżeli jest ona wyjątkowo niska, może sugerować to, że jego producent nie cieszy się renomą. Inwestycja taka będzie całkowicie nierentowna, dlatego też warto postawić na piece na pellet od uznanych na rynku firm.

Materiał partnera