powoz konny wspolczesne powozy zastosowanie

Współczesne powozy konne. W jakich celach są wykorzystywane?

Powozy konne kojarzą się z czasami dawno minionymi i przywodzą na myśl romantyczne czy wręcz bajkowe krajobrazy. Jednak te spektakularne pojazdy wcale nie odeszły do lamusa, a wręcz przeciwnie. Istnieją manufaktury, które specjalizują się w restaurowaniu lub konstruowania od podstaw pięknych ekwipaży. Gdzie dzisiaj wykorzystuje się powozy konne i do jakich celów są używane?

Rodzaje powozów konnych

Powozy konne, które czasami można spotkać na ulicach, z pewnością robią duże wrażenie ze względu na swoją smukłą formę i bogactwo zdobień. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że część z nich to pojazdy zabytkowe, poddane renowacji, a pozostałe są skonstruowane od podstaw na wzór tradycyjnych ekwipaży. Jak wyjaśnia pracownik manufaktury Zenona Mendyki w Dolsku, firmy specjalizujące się w budowaniu powozów często zajmują się również renowacją zabytkowych egzemplarzy. Pasjonaci restaurowania zabytkowych pojazdów realizują również usługi wymiany części w dawnych pojazdach. Wykorzystywane są elementy oryginalne poddane odnowieniu lub nowe, stworzone na bazie tradycyjnych wzorów.

Odnowienie ekwipażu jest procesem długotrwałym i żmudnym, jednak efekt bywa spektakularny. Podstawą jest wykonanie dokumentacji zdjęciowej oraz odniesienie się do informacji na temat pierwotnego wyglądu danego pojazdu. Renowacje powozów konnych mogą obejmować jedynie prace konserwacyjne, takie jak retusz powłoki lakierniczej. Mogą także uwzględniać kompleksowe odrestaurowanie pojazdu, z renowacją wszelkich detali i przywróceniem oryginalnego stanu technicznego.

Nowe powozy zwykle są budowane na indywidualne zamówienie, według wytycznych zleceniodawcy. Manufaktury przeważnie dysponują szeroką gamą wzorów pojazdów, spośród której zamawiający może wybrać interesujący model. Ekwipaże występują w wielu różnorodnych rodzajach, dlatego przekrój stylów i kształtów jest bardzo szeroki.

Gdzie wykorzystuje się powozy konne

Powozy bywają zamawiane przez pasjonatów, którzy chcą włączyć je do swoich kolekcji. Takie osoby często biorą udział w spotkaniach pojazdów tradycyjnych. Jedno z najbardziej znanych wydarzeń tego rodzaju odbywa się w Windsorze. Renowacje ekwipaży zlecają także muzea i instytucje kultury.

Powozy konne mogą być wykorzystywane jako pojazdy okolicznościowe, stanowiące elegancki akcent podczas ceremonii ślubnej lub pogrzebowej. Pełnią także rolę atrakcji turystycznej. W niektórych miastach do dziś można wziąć udział w przejażdżce powozem konnym pośród zabytków. Najbardziej znany pod tym względem jest Kraków, gdzie takie pojazdy są powszechnie spotykane na ulicach Starego Miasta.

Materiał partnera