Podlewka betonowa

Właściwości zapraw montażowych

Stosowanie zapraw montażowych w budownictwie okazuje się bardzo cenne. Można je bowiem wykorzystywać zarówno do kotwienia, jak i montażu różnych konstrukcji, a także wykonywania podlewek. Doskonale sprawdzają się w przypadku podłoży betonowych, a nawet żelbetowych. Aby ich działanie było zadowalające, powinny wykazywać odpowiednie właściwości. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne zapraw montażowych.

Te produkty sprawdzają się doskonale w przypadku zalewania ubytków w betonie, a także w przestrzeniach osadzania w nim kotew czy elementów stalowych. Zaprawy montażowe służą również do wykonywania podlewek i zalewania połączeń prefabrykatów żelbetowych, nadproży, a co więcej ubytków powstałych w posadzkach.

Przedstawiciel firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych mówi: Zaprawy montażowe można wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Za ich pomocą możliwe jest mocowanie m.in. parapetów, balustrad schodów czy słupków ogrodzeniowych. Bardzo często są stosowane również do puszek elektrycznych, listew instalacyjnych oraz ościeżnic i progów drzwi. Natomiast wykonywane z nich podlewki okazują się bardzo przydatne w trakcie montowania różnych urządzeń na placach zabaw.

Jakie właściwości mają zaprawy montażowe?

Aby działanie zapraw montażowych było skuteczne, powinny mieć one odpowiednie właściwości. Przed zakupem konkretnego produktu należy dokładnie zapoznać się z jego składem i przeznaczeniem. Na rynku dostępne są bowiem różne artykuły i nie każdy z nich może okazać się zadowalający. Z tego powodu warto wybierać wysokiej jakości zaprawy montażowe wyróżniające się przede wszystkim dobrymi właściwościami wiążącymi. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi, czy wybrany produkt szybko twardnieje. Powinien wykazywać również dobrą przyczepność do podłoża, wytrzymałość oraz doskonałą urabialność.

Istotnymi właściwościami zapraw naprawczych do betonu okazują się również odporność na różne warunki. Powinny być przede wszystkim odporne na działanie wody i mrozu, a także soli. Dobrej jakości produkty są bezskurczowe i nie zawierają w swoim składzie żadnych chlorków czy cementu glinkowego. Ponadto należy zwrócić uwagę na inne parametry techniczne zaprawy montażowej, jednak są one zależne od indywidualnych potrzeb. Artykuły do kotwienia i montażu konstrukcji należy więc wybierać zgodnie z zakresem własnych prac. Zakup wysokiej jakości zaprawy montażowej pozwoli cieszyć się dobrym efektem przez długi czas. Nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną, ponieważ niekiedy tanie produkty nie wykazują odpowiednich właściwości, przez co mogą się nie sprawdzić.

Materiał partnera