odpryski spawalnicze

Właściwości preparatów antyodpryskowych

Różne metody spawania są obecnie powszechnie stosowane w przemyśle i budownictwie do łączenia ze sobą elementów wykonanych z metalu. Dla laika procedura spawania nie wygląda na zbyt skomplikowaną, w rzeczywistości jednak wymaga nie tylko dużych umiejętności i wiedzy, ale świadomości na temat tego, co może zagrozić jakości i trwałości materiałów. Jedną z takich rzeczy są na przykład odpryski, którym można zapobiegać stosując odpowiednie preparaty.

Odpryski – co to takiego i dlaczego są niepożądane?

Odpryskami spawalniczymi nazywamy cząsteczki stopionego metalu i żużla, które podczas spawania są wyrzucane ze strefy spawania. Problem z odpryskami polega na tym, że te rozgrzane drobinki mogą wtapiać się w powierzchnię wokół spoiny oraz same urządzenie spawalnicze. W pierwszym przypadku wiąże się to z uszkodzeniem tworzywa, w drugim zaś z koniecznością oczyszczania urządzeń, a więc stratą czasu i materiału. Na powstawanie odprysków mają wpływ przede wszystkim nieodpowiednie parametry spawania, niedoskonałość elektrody lub zanieczyszczenie spawanych materiałów.  

Preparaty antyodpryskowe – jak działają?

Ilość odprysków powstających w czasie spawania możemy minimalizować między innymi poprzez zachowanie wszystkich zasad prawidłowego spawania – np. dobór odpowiednich parametrów bądź stosowanie nieuszkodzonych elektrod – jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować. Stąd też zachodzi potrzeba chronienia powierzchni otaczających spoinę. W tym celu stosuje się preparaty antyodpryskowe.

– Preparaty antyodpryskowe to rodzaj chemii spawalniczej pod postacią wodnego roztworu lub sprayu – wyjaśnia przedstawiciel firmy TriColor Ich głównym zadaniem jest chronienie danej powierzchni przed przywieraniem odprysków. Produkty te, wytwarzane między innymi przez polską markę Biochemix są całkowicie neutralne dla krytej powierzchni, posiadają bardzo dobre właściwości chłodzące. Są biodegradowalne i nie posiadają zapachu, możemy je bez większego problemu zmyć po spawaniu przy użyciu zwykłej wody – pamiętajmy, żeby to zrobić zanim dany element zostanie poddany cynkowaniu ogniowemu. Ponadto preparaty antyodpryskowe posiadają właściwości antykorozyjne.

Dlaczego warto stosować preparaty antyodpryskowe?

Preparaty antyodpryskowe to właściwie niezbędnik każdego spawacza. Stosując je nie tylko chronimy spawane elementy przez zniszczeniem, ale również znacząco ułatwiamy sobie pracę i wydłużamy żywotność narzędzi spawalniczych.

Materiał partnera