Zalety malowania proszkowego

Właściwości powłoki lakierniczej uzyskiwanej poprzez malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe polega na osadzaniu warstwy proszku na lakierowanej powierzchni. Naelektryzowane cząstki farby dzięki siłom elektrostatycznym trwale przylegają do płaszczyzny. Malowanie proszkowe odbywa się z użyciem siły natrysku, a po nałożeniu farby przedmiot jest ogrzewany w piecu. Tak wykonana powłoka lakiernicza jest wytrzymała i dobrze zabezpiecza przedmiot przed korozją. Jakie jeszcze właściwości ma warstwa lakieru proszkowego?

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to jedna z najnowocześniejszych technik malarskich. Powłoki nakładane techniką natrysku są gładkie i jednolite, bez spękań, zacieków i pęcherzyków. Malowanie proszkowe to także metoda zabezpieczania przedmiotów przed korozją. Równomierna warstwa farby zapewnia szczelne zabezpieczenie przed dostępem tlenu i wody. Farby z dużą ilością pigmentów ograniczających przepływ ładunków elektrostatycznych powstrzymują powstawanie jonów żelazowych pod powłoką. Przed nakładaniem farby powierzchnia przedmiotu jest dokładnie czyszczona – mechanicznie lub chemicznie – co dodatkowo wpływa na właściwości antykorozyjne finalnej warstwy.

Malowaniem proszkowym zajmują się specjalistyczne firmy, a dokładnie malarnie proszkowe, takie jak firma TECHNIKOR. Często ograniczeniem jest wielkość konstrukcji lub elementu do malowania, ale w przypadku lakierni proszkowej z Warszawy nie ma to znaczenia. Firma realizuje nawet skomplikowane zlecenia.

Czym cechują się powłoki proszkowe?

Farby wykorzystywane do proszkowego malowania nie zawierają rozpuszczalników, a to oznacza, że malarnie nie generują szkodliwych dla środowiska odpadów. W przypadku farb ciekłych rozpuszczalniki stanowią 70% ich objętości. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że cały nadmiarowy proszek wykorzystywany w procesie lakierowania jest możliwy do odzyskania i ponownego użycia. Warto wspomnieć, że jedna warstwa farby proszkowej odpowiada trzem powłokom nakładanym na mokro. Oznacza to mniejsze zużycie materiału i mniejsza ilość odpadów przy osiągnięciu lepszych właściwości powłoki. Co więcej, podczas utwardzania nie emituje się szkodliwych związków do atmosfery.

Pomalowane farbą proszkową detale zyskują dobrą odporność na warunki atmosferyczne, chemikalia i uszkodzenia mechaniczne. Farba proszkowa na długo zachowuje swoje właściwości. Na skutek oddziaływania różnych czynników nie zmienia koloru ani się nie łuszczy. Powłoki proszkowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Możliwy jest do uzyskania różny stopień połysku oraz dowolna struktura.

Materiał partnera