granatowa kanapa

Właściwości i zastosowania pluszu

Plusz należy do tkanin miękkich, z okrywą runową lub inaczej włosową. Wynaleziony został w Indiach, a w Europie pojawił się już w XII wieku. Od tego czasu doceniany jest przez specjalistów z różnych branży. W Polsce popularność zyskał w XVII i XVIII wieku. Obecnie, plusz to materiał wykorzystywany głównie przy produkcji elementów dekoracyjnych oraz odzieży. Do pluszu zalicza się takie tkaniny jak aksamit, welur, welwet i sztruks. Są one uważane za jedne z najszlachetniejszych, gdyż kojarzą się z elegancją i luksusem. Materiały te są uniwersalne i można ich użyć na wiele różnych sposobów.

Czym charakteryzuje się plusz?

Plusz to tkanina przyjemna w dotyku, miękka i lśniąca. Jest przewiewna oraz odporna na ścieranie – zachowuje nieskazitelny wygląd przez długie lata. Zaletą tego materiału jest wysoka przepuszczalność powietrza, a także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Należy również podkreślić, że dobrze zaimpregnowana tkanina pluszowa jest trudnopalna, dzięki czemu może być stosowana w obiektach użyteczności publicznej. Wykorzystanie tego materiału w mieszkaniu tworzy elegancki, kameralny i przytulny nastrój.

Dodatkowo, plusz ceniony jest ze względu na swoje właściwości dźwiękochłonne, redukujące pogłos. Użycie pluszu w pomieszczeniach takich jak kina, teatry, sale koncertowe lub sale konferencyjne znacząco wpływa na poprawę akustyki.

Do czego może być wykorzystywany?

Plusz to materiał tapicerski, a zatem sprawdzi się jako obicie krzeseł, foteli, kanap. Dodatkowo z powodzeniem może być stosowany przy produkcji kotar, kurtyn oraz zasłon, gdyż ze względu na dźwiękochłonne właściwości, redukuje zjawisko pogłosu.

Jak twierdzi specjalista z firmy 2lime z siedzibą w Koszycach: Plusz warto stosować przede wszystkim w budynkach o dużej kubaturze. Według nas, to jeden z najlepszych materiałów scenicznych, który idealnie sprawdzi się jako dekoracja w teatrze, sali koncertowej oraz obiekcie konferencyjnym. Tkanina ta doskonale tłumi hałas i poprawia akustykę. Klienci doceniają ją, gdyż tworzy kameralny, elegancki nastrój w pomieszczeniach.

Aksamit, sztruks oraz welur to tkaniny wykorzystywane głównie do produkcji odzieży, gdyż są łatwe w bieżącym utrzymaniu i czyszczeniu – można je prać w pralce lub wyczyścić przy użyciu wilgotnej ścierki. Dodatkowo, są odporne na przecieranie i chronią przed zimnem. Welwet natomiast to materiał szeroko wykorzystywany przy produkcji narzut oraz kotar, ponieważ dobrze się układa i posiada delikatny połysk.

Materiał partnera