wieniec na pogrzeb

Wiązanki i wieńce – jak dobrać odpowiednie kwiaty na pogrzeb?

Pogrzeb bliskiej osoby jest niezwykle stresującym i pełnym skrajnych emocji wydarzeniem. Mimo to należy zadbać o odpowiednią oprawę ceremonii. Uczestnicy pogrzebu najczęściej zastanawiają się nad tym, jakie kwiaty wybrać. Wiązanka lub wieniec ma przede wszystkim uczcić pamięć zmarłej osoby, ale również ozdobić grób, a później – pomnik. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru kwiatów na ceremonię pogrzebową.

Jaką formę kwiatów wybrać na pogrzeb?

Kwiaty pogrzebowe mogą występować w wielu różnych formach. Najczęściej wybierane są wiązanki i wieńce, a także proste bukiety. Najbardziej okazałe są wieńce, w których skład wchodzi ogrom kwiatów, połączonych ze sobą podkładem. Podkład najczęściej zbudowany jest z innych roślin lub gałązek świerkowych, ułożonych w kształt koła. We wieniec wplata się szarfę, na której umieszczony jest pożegnalny napis. Wieńce zazwyczaj składa najbliższa rodzina zmarłego lub większe grupy gości, na przykład koledzy z pracy.

Wiązanki są nieco mniejsze i bardziej skromne niż wieńce, decydują się na nie dalsi przyjaciele i znajomi, którzy chcą pożegnać się ze zmarłym. Do wiązanki również można dołączyć szarfę z wybranym napisem lub dedykacją.

Eksperci z Domu Pogrzebowego CHARON wyjaśniają: Wiązanki pogrzebowe zazwyczaj składają się z kilku do kilkunastu kwiatów i są tańsze niż wieńce. Mimo to elegancka kompozycja jest bardzo dobrym i taktownym pomysłem na uczczenie pamięci zmarłego.

Ostatnią formą pogrzebowych kwiatów są tradycyjne bukiety. Na nie decydują się dalsi znajomi zmarłej osoby. Składają się z pojedynczych sztuk kwiatów, przez co są najbardziej skromne, ale jednocześnie eleganckie.

Z jakich kwiatów powinien składać się wieniec lub wiązanka na pogrzeb?

Najważniejsza zasada mówi, aby na pogrzebie nie składać kwiatów sztucznych. Rośliny żywe stanowią wyraz szacunku dla zmarłego i jego bliskich, są również bardziej estetyczne. Jeśli chodzi o kolor, najczęściej wybierane są kwiaty pogrzebowe białe, kremowe lub czerwone, które symbolizują miłość i są przeznaczone dla najbliższej rodziny zmarłego.

Jeśli chodzi o gatunek kwiatów na pogrzeb, od wielu lat prym wiodą chryzantemy, mieczyki oraz lilie. Symbolizują smutek, żałobę, ale również przywiązanie, czystość i niewinność. Uczestnicy ceremonii często wybierają także goździki, ze względu na szeroką gamę kolorystyczną i trwałość. Symbolem miłości i głębokiego szacunku są oczywiście róże. Jeśli bardzo dobrze znało się zmarłego, można złożyć mu ulubione kwiaty, takie jak na przykład tulipany. Staną się intymną pamiątką i wspomnieniem po bliskiej osobie.

Materiał partnera