W jakim celu wykonuje się frezowanie kominów

Frezowanie kominów polega na poszerzeniu średnicy przewodu kominowego. Proces ten stosuje się w przypadkach zauważalnej nieszczelności, przy bardzo silnych zanieczyszczeniach, które wpłynęły na objętość przewodu, a także przy wymianach niektórych pieców. Frezowanie jest procesem prostszym niż przebudowa górnej części przewodu kominowego, jednak według prawa budowlanego, może być wykonane tylko przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę.

Kiedy frezowanie komina może być potrzebne?

W utrzymaniu dobrego stanu komina pomagają regularne wizyty kominiarza. Jeśli specjalista zwróci uwagę na kiepski stan przewodu, będzie to znak, że potrzebny jest remont. Jak mówi ekspert z zakładu usług kominiarskich Konrada Mamłygi:

Uszkodzenia w kominie mogą być spowodowane paleniem niewłaściwych materiałów lub brakiem regularnego czyszczenia, co ostatecznie prowadzi do narastania warstw sadzy. Zmniejszanie objętości przewodu skutkuje mniejszym ciągiem i większym zużyciem paliwa.

W takich sytuacjach najczęściej poleca się przebudowę górnej części komina, która jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie spalin. Dobrym rozwiązaniem może być także montaż wkładu żaroodpornego, jednak jego umieszczenie musi być poprzedzone frezowaniem całej powierzchni wlotu kominowego.

Na czym to polega?

Frezowanie kominów to nowoczesna technologia polegająca na rozwierceniu przewodu kominowego w taki sposób, by jego średnica została zwiększona. Ten proces jest również niezbędny przy wymianie starego pieca na paliwo stałe, do którego doprowadzony przewód miał przekrój 140×140 mm. Współczesne piece gazowe i olejowe potrzebują większego otworu. W przypadku gdy piec został wymieniony, a przewód nie został powiększony, można doprowadzić do gromadzenia się sadzy, zadymiania się kotłowni i osmalania pieca. Ostatecznie grozi to zapaleniem się nadmiaru sadzy, co może skończyć się pożarem.

Czy frezowanie komina można wykonać samemu?

Niektóre czynności związane z renowacją przewodu kominowego nie wymagają pomocy specjalistów. Frezowanie jednak jest metodą, którą muszą wykonywać fachowcy. Wymaga ona odpowiedniego sprzętu i specjalistycznej wiedzy. Ponadto według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powinien to robić ktoś, kto posiada właściwe uprawnienia. W przeciwnym razie może zostać nałożona kara grzywny. Cały proces zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni. Przez ten czas kratki wentylacyjne zostają uszczelnione i zabezpieczone przed przenoszeniem pyłów.

Materiał partnera