blacha aluminiowa

W jakim celu wykonuje się elektropolerowanie aluminium?

Aluminium jest metalem o znakomitych właściwościach użytkowych, wśród których najczęściej wykorzystywanymi są jego niewielka w porównaniu z wytrzymałością mechaniczną masa oraz świetna przewodność elektryczna i cieplna, a także wytrzymałość na korozję. Coraz częściej komponenty wykonane z aluminium są również stosowane jako elementy ozdobne, stąd szczególnego znaczenia nabiera możliwość atrakcyjnego wykończenia jego powierzchni.

Na czym polega proces elektropolerowania?

Proces elektropolerowania może być przeprowadzany w przypadku różnych metali, w tym stopów aluminium. Polega on na wykorzystaniu kąpieli galwanicznej oraz przepływu prądu elektrycznego przez poddawany zabiegowi element. Wytworzona na nim warstwa pokrywa wszelkie chropowatości metalu, wykazując większą rezystencję niż sam elektrolit. W ramach zachodzącego procesu powstają różnice w gęstości prądu między nierównościami powierzchni. Ich następstwem jest to, iż materiał znajdujący się na wystających ponad nią wierzchołkach ulega rozpuszczeniu. Jony metalu odwrotnie niż w przypadku galwanizacji przechodzą więc do roztworu.

Co daje elektropolerowanie?

Rezultatem elektropolerowania jest wygładzenie nierówności powierzchni metalu, co korzystnie wpływa na jej wygląd. Element zyskuje zdolność do znacznie doskonalszego odbijania światła, oferując wysoki połysk, co podnosi jego estetykę i sprawia, że może być wykorzystywany jako efektowna ozdoba bez dodatkowych zabiegów. Elektropolerowanie oznacza także poprawę odporności na czynniki zewnętrzne, w tym oddziaływanie chemikaliów, jak również zmniejsza prawdopodobieństwo osadzania się zanieczyszczeń. Elektropolerowanie wpływa ponadto na łatwiejsze czyszczenie powierzchni, pozwala na lepsze spływanie z niej wszelkich cieczy oraz redukuje gromadzenie się ciał obcych. Co ważne, elektropolerowanie sprawdza się w przypadku przedmiotów o złożonej geometrii i o rozmaitych wymiarach. Chroni przed zniekształceniem powierzchni oraz może być ukończone szybciej niż obróbka mechaniczna, a rezultaty cechować będą się wyższą powtarzalnością. Procesy elektropolerowania aluminium wykonuje firma Anodal. W jej ofercie znajduje się też anodowanie oraz barwienie aluminium metodami chemicznymi i elektrochemicznymi. Wśród propozycji jest też m.in. anodowanie twarde.

Materiał partnera