izolacje akustyczne w formie pianki PUR

W jakim celu stosuje się izolację akustyczną w maszynach?

Izolacja akustyczna w maszynach jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zniwelowanie nadmiernego hałasu. Każdy pracodawca zgodnie z przepisami BHP ma obowiązek zapewnić dogodne warunki pracy.  Natężenie hałasu jest dużym problemem w zakładach produkcyjnych i wynika z ogromnej ilości maszyn, jakie pracują w tym samym czasie. Zastosowanie odpowiedniej izolacji akustycznej staje się więc koniecznością. Jaką izolację akustyczną stosuje się w maszynach?

Rodzaje izolacji akustycznej w maszynach

Efekt wygłuszenia maszyn jest możliwy do osiągnięcia na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym jest zastosowanie pianek, które montuje się na sufitach, ścianach oraz na komponentach maszyn. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że minimalizuje ono wibracje urządzeń, które także są źródłem hałasu. Zaletą pianek akustycznych jest przede wszystkim wspomniana redukcja hałasu, skuteczność potwierdzona badaniami akustycznymi, bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi oraz szybkość i łatwość montażu. Szczególnie popularne stały się w ostatnich czasach izolacje akustyczne w formie pianki PUR. Wynika to z wysokiej jakości materiału oraz odporności na uszkodzenia.

Charakterystyka pianki wtórnie spienionej, jako izolacji akustycznej

Dużym zainteresowaniem jako forma izolacji akustycznej maszyn cieszy się pianka wtórnie spieniona. Powstaje ze skrawków drobno zmielonych pianek, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianki produkowane są z pianki poliuretanowej o gęstości od 50 kg/m3 do 250 kg/m3. Dzięki nowoczesnym procesom technologicznym można wyeliminować udział związków metali ciężkich, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo otrzymywanego produktu. Regenerowana pianka PUR jest również odporna na wysokie i niskie temperatury, a także działanie środków chemicznych. Wyróżnia się też świetną przepuszczalnością powietrza. Tego typu produkty oferuje m.in. producent pianki wtórnie spienionej Rebondex, który dba o jakość sprzedawanego asortymentu.

Zalety izolacji akustycznej w maszynach

Zakłady przemysłowe są miejscem, w którym nadmiernie występujący hałas jest zjawiskiem powszechnym. Źródłem hałasu są zwykle maszyny i urządzenia, które stosuje się przy produkcji. Właśnie dlatego w takich miejscach pracodawcy mają obowiązek, aby zapewnić optymalną wysokość hałasu – norma ekspozycji na hałas przy ośmiu godzinach pracy wynosi 85 dB. Warto więc stosować izolacje akustyczne, ponieważ długotrwałe przebywanie w głośnym pomieszczeniu negatywnie wpływa na zdrowie. Skutkiem może być uszkodzenie słuchu, a także podwyższone ciśnienie krwi.

Materiał partnera