poidło

W jakie akcesoria warto wyposażyć poidła dla zwierząt?

Właściwa hodowla zwierząt jest związana z wieloma powinnościami. Jednymi z najważniejszych są odpowiednie żywienie zwierząt, a także zapewnienie im dostępu do wody. Dzięki poidłom zwierzęta mogą o każdej porze napić się wody. Aby jednak te przedmioty w całości spełniały swoją funkcję, należy w odpowiedni sposób je wyposażyć, a w okresie zimowym również zabezpieczyć. Dowiedz się więc, co powinny posiadać poidła dla zwierząt hodowlanych.

Kable grzewcze przy niskich temperaturach

W okresie jesienno-zimowym przydatne są kable grzewcze. Owijanie ich wokół rur, zapobiega zamarzaniu wody i chroni zwierzęta przed jej brakiem. Polega to na tym, że kabel posiada nagrzewające się przewody, które aktywują się po podłączeniu wtyczki kabla do zasilania. Kable grzewcze posiadają też energooszczędny i niewymagający bezpośredniej obsługi termostat, który przy około 3 stopniach Celsjusza sam uruchamia swoją funkcję grzewczą, a po osiągnięciu kilkunastu stopni automatycznie się wyłącza. Jak tłumaczy pracownik firmy BORYS: ,,Niskie temperatury bywają zmorą dla hodowców i zwierząt. Jednak przy odpowiednim wyposażeniu da się uniknąć niedogodności. Kable grzewcze to koło ratunkowe dla systemu wodociągów, które nie dopuszcza do zamarznięcia wody”.

Automatyczny napełniacz poideł i zawór ssący

Dużym ułatwieniem są automatyczne napełniacze do poideł i koryt, które samoistnie wypełniają je wodą. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga użycia kluczy. Dodatkową funkcją nawadniaczy jest zapewnienie utrzymania wody na jednakowym poziomie, dzięki obecności specjalnych zaworów. Dodatkowo są wykonane ze stali nierdzewnej, a dzięki zaworom ssącym można zapobiec cofaniu się wody, co zapewni zwierzętom hodowlanym stały dostęp do wody.

Różne rodzaje poideł

W hodowli można używać na przykład poideł izolowanych, które działają na zasadzie termosu i utrzymują stałą temperaturę wody. Ich dodatkową zaletą jest łatwość czyszczenia
i odporność na mróz. Poidła pastwiskowe sprawdzają się na otwartych powierzchniach
z dostępem do zbiorników, takich jak studnie, czy stawy. Poidło jest wyprofilowane z myślą
o zwierzęciu – ma większe zagłębienie przy kopytach, a pijące zwierzę napędza pobór wody ze zbiornika do poidła. Aby zapobiec zamarzaniu wody bezpośrednio w poidle, w hodowli wykorzystuje się poidła mrozoodporne. Posiadają one grzałki o określonej mocy, które ocieplają wodę, dzięki czemu woda nie zamienia się w lód.

Materiał partnera