Kamizelki odblaskowe

W jakich sytuacjach należy nosić odblaski?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce od 2014 roku prawem obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Nakaz ten nie jest przypadkowy – zastosowanie odblasku sprawia, że osoba jest widoczna w ciemności z odległości 150 metrów, bez odblasku – jest to tylko 20-30 metrów. Nie dziwi więc fakt, że odblaski są chętnie noszone również w sytuacjach, gdzie nie są one obowiązkowe – podczas poruszania się po chodnikach i w strefie zamieszkania.

Odblaski a wymogi prawne

Czy do noszenia odblasków zobligowani są tylko piesi w wyżej wymienionej sytuacji – czyli w terenie niezabudowanym i po zmroku. Nie, za pomocą odblasków należy też zawsze oznaczyć kolumnę pieszych, szczególnie gdy np. z powodu pogody widoczność jest ograniczona. Gdy długość takiej kolumny przekracza 20 metrów, odblaski powinny mieć osoby idące po lewej stronie z przodu i z tyłu. Dodatkowym wymaganym elementem oznaczenia są w takich sytuacjach niesione przez pieszych latarki. Do noszenia odblasków, najczęściej w formie kamizelek odblaskowych, są zobowiązani również pracownicy drogowi. Ich charakterystyczne żółte kamizelki są łatwo widoczne dla kierowców na drodze podczas różnego rodzaju robót czy remontów, nawet z dużej odległości. Szczegółowe informacje o obowiązujących przepisanych w kwestii odblasków znajdują się w ustawie z 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r poz 1137 z późn. zm.) i w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 z późn. zm.). Choć przepisy te mają charakter raczej prewencyjny, warto pamiętać, że za brak obowiązkowego odblasku można zostać ukaranym mandatem w wysokości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych. Nie da się ukryć, że zaniechanie noszenia odblasków po zmroku – zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – jest świadomym narażaniem na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Prawo nie precyzuje, jaki rodzaj odblasków jest obowiązkowy, zatem można sobie wybrać taki element stroju lub gadżet odblaskowy, który nam najbardziej odpowiada.  

Gadżety odblaskowe dla dzieci

Nasz ekspert ze sklepu kamizelkaodblaskowa.pl przypomina też, że pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego są również dzieci – również jako piesi i rowerzyści. O ich bezpieczeństwo na drodze, szczególnie po mroku, zadbać trzeba szczególnie. Dziecko jest niższe od dorosłej osoby, a co za tym idzie – może być jeszcze trudniej je dostrzec w ciemności. I to nie tylko na drodze poza terenem zabudowanym, ale również na chodniku, ścieżce rowerowej czy nawet na przejściu dla pieszych. Dlatego zawsze, kiedy jest poza domem po zmroku, warto je wyposażyć w praktyczny gadżet odblaskowy albo w kamizelkę lub czapkę z odblaskami. Są to tanie i łatwo dostępne artykuły, również w sklepach internetowych, a zakup ten może wydatnie ograniczyć ryzyko podczas poruszania się dziecka po drodze. Mimo o wiele mniejszego ruchu po zmroku właśnie wtedy wydarza się wiele wypadków, niestety, również z udziałem najmłodszych. Nawet uważny kierowca, nieprzekraczający dozwolonej prędkości, w słabo oświetlonym miejscu może nie zauważyć pieszego idącego poboczem czy rowerzysty. Nie trzeba chyba dodawać, że w zderzeniu z samochodem pieszy czy rowerzysta może stracić zdrowie, a nawet życie. Dlatego warto zapobiegać takiemu ryzyku na tyle, na ile jest to możliwe. Zaopatrując siebie i swoich bliskich w odblaski, poprawiamy swoje bezpieczeństwo i minimalizujemy ryzyko niefortunnych zdarzeń na drodze.

Materiał partnera