stół podnośny

W jakich celach wykorzystuje się stoły podnośne?

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić pracę magazynów, warsztatów czy hal produkcyjnych bez użycia specjalistycznego sprzętu, który nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ale znacznie podnosi także poziom bezpieczeństwa pracowników. Szczególnie przydatny okazuje się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność podnoszenia ciężkich ładunków. Kiedyś wymagało to jedynie użycia siły ludzkich rąk, dziś natomiast jest znacznie ułatwione dzięki użyciu różnego rodzaju podnośników, wśród których szczególną popularnością cieszą się stoły podnośne. Przeczytaj, w jakich celach się je wykorzystuje.

Stoły podnośne nazywane również stołami nożycowymi są to urządzenia robocze, umożliwiające unoszenie i przemieszczanie ładunków o dużym ciężarze. Nieskomplikowana i wytrzymała konstrukcja umożliwia podnoszenie i opuszczanie blatu roboczego wraz z ciężarem do potrzebnej wysokości. W zależności od modelu na stole można umieszczać elementy o masie od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy kilogramów. Nie dziwi wiec fakt, że urządzenia są obowiązkowym elementem wyposażenia warsztatów, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów czy zakładów produkcyjnych.

Najpopularniejszym rodzajem stołów podnośnych są stoły nożycowe. Jaka jest ich konstrukcja, wyjaśnia przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.

Konstrukcja stołów podnośnych przypomina nożyce – płynne opuszczanie i podnoszenie blatu możliwe jest dzięki ruchowi nożycowemu, który jest wykonywany dzięki obecności siłownika hydraulicznego. Urządzenia tego typu mogą występować w wersji stacjonarnej i mobilnej. Pierwsze z nich umożliwiają jedynie podnoszenie i opuszczanie przedmiotów, drugie zaś zostały wyposażone w kółka z hamulcem, co daje dodatkowo możliwość przemieszczania stołu wraz z ładunkiem.

Stoły podnośne nożycowe znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w warsztatach oraz zakładach przemysłowych. Umożliwiają one zarówno naprawę pojazdów i urządzeń, jak i transport ciężkich przedmiotów na terenie danej fabryki czy też ich załadunek lub rozładunek. Dzięki nim możliwe jest także wykonywanie prac stojących podczas produkcji lub archiwizacji. Wyposażenie stanowiska pracy w stoły podnośne sprawia, że jest ona łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza, nawet jeśli operator ma do czynienia z bardzo dużymi ciężarami. Wcześniej praca w sektorze przemysłowym czy dystrybucyjnym wiązała się z dużym ryzykiem kontuzji i uciążliwych bólów. Wprowadzenie różnego rodzaju urządzeń podnośnikowych wyeliminowało ten problem. Sterujący urządzeniem może przez cały czas utrzymywać wygodną pozycję, a możliwość bezstopniowej regulacji wysokości podnoszenia eliminuje ryzyko upadku ładunku, co mogłoby nie tylko uszkodzić towar, ale także zagrozić pracownikom. 

Podsumowując, stoły podnośne to niezwykle przydatne urządzenia, bez których trudno by sobie było wyobrazić funkcjonowanie profesjonalnego warsztatu czy zakładu przemysłowego. Dzięki nim nie tylko zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pracowników, ale także wzrasta efektywność pracy, co ma realne przełożenie na zyski.

Materiał partnera