opakowanie typu blister

W jakich celach są wykorzystywane opakowania typu blister?

Opakowania z tworzyw sztucznych niewątpliwie dominują na współczesnym rynku. Za ich stosowaniem przemawia wysoka estetyka i trwałość, ale też możliwość poddawania tego typu materiałów recyklingowi. Nie bez znaczenia jest również bogaty, niemal nieograniczony wybór form. Jednym z rodzajów opakowań produkowanych z tworzyw sztucznych są tzw. blistry. Czym się one charakteryzują i do czego służą?

Właściwości i zalety opakowań typu blister

Opakowania typu blister produkuje się z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki czemu można bez przeszkód oglądać zapakowane produkty bez konieczności wyjmowania ich z pudełka.

Jeśli chodzi o kształt opakowania, to mamy tu do czynienia z dużą dowolnością formy, którą można dopasować do rozmiarów przechowywanego towaru. – Mówi przedstawiciel firmy Conus z Krakowa, która specjalizuje się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. – Odpowiednio wyprofilowany blister może mieć różne konstrukcje.

Wyróżniamy tu m.in. następujące rodzaje opakowań:

  • składane – umożliwiające otwieranie i zamykanie opakowania np. przy pomocy zatrzasków,
  • zgrzewane – oznaczają trwałe zamknięcie produktu,
  • zaginane – pozwalają na umieszczenie dodatkowej kartonowej ścianki.

Niezależnie od kształtu i sposobu łączenia, opakowania typu blister są cenione ze względu na swoją estetykę i możliwość zastosowania drukowanych materiałów reklamowych, np. wykonanych z tektury. Do tego są trwałe i dobrze zabezpieczają opakowane produkty, dzięki czemu doskonale nadają się do ekspozycji na sklepowych półkach i znajdują zastosowanie w punktach sprzedaży samoobsługowej.

Zastosowanie opakowań typu blister

Gdzie dokładnie wykorzystuje się zalety profilowanych opakowań z tworzyw sztucznych? Blistry ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim w branży farmaceutycznej, gdzie wykorzystuje się je w charakterze opakowań na leki. Znakomicie chronią bowiem tabletki czy pastylki, zapewniając uporządkowanie dawek i łatwy do nich dostęp. To jednak nie wyczerpuje zastosowań blistrów, które dzięki bogatym możliwościom projektowania i formowania stosowane są w przypadku wielu innych produktów, zwłaszcza tych o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Za sprawą swojej wysokiej trwałości i sztywności, doskonale chronią artykuły elektroniczne i delikatne produkty, takie jak np. myszy komputerowe, ale też akcesoria samochodowe, żarówki czy baterie. Często też wykorzystuje się je do pakowania zabawek oraz kosmetyków. Ponadto blistry służą także do ekspozycji małego AGD, przedmiotów kolekcjonerskich, a nawet do sprzedaży produktów żywnościowych. Jak więc się okazuje, opakowanie typu blister stanowi jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych.

Materiał partnera