pogrzeb

W jaki sposób zorganizować stypę?

Stypa, zwana bardziej formalnie konsolacją, to znany i praktykowany od lat zwyczaj spotykania się żałobników po pogrzebie na wspólnej rozmowie i posiłku. Chociaż nie jest to obowiązkowy element ceremonii pochówku, to jednak wiele osób wykorzystuje tę tradycję, by w ten sposób godnie uczcić pamięć o zmarłym. Co warto wiedzieć na temat organizacji stypy?

Kogo zaprosić na stypę?

Nie ma sztywnych zasad mówiących o tym, kogo należy zaprosić na spotkanie po pogrzebie. Wiele zależy tu od indywidualnej sytuacji, ale też od miejsca i budżetu, jakim dysponujemy. Na stypie z pewnością nie może zabraknąć najbliższej rodziny, a więc dzieci, wnuków, rodzeństwa, rodziców czy dziadków. Oprócz krewnych powinno się również zaprosić osoby szczególnie ważne dla zmarłego, a więc bliskich przyjaciół czy współpracowników. Z praktycznych względów wypada również zaprosić osoby, które na pogrzeb przyjechały z daleka, by mogły odpocząć i posilić się po długiej podróży.

Oprawa stypy

Istnieje wiele scenariuszy, według których można zorganizować stypę. Najbardziej uniwersalną formą jest spotkanie przy obiedzie z kawą i deserem, bez muzyki. Wiele zależy tu jednak od indywidualnych preferencji, zwyczajów rodzinnych i regionalnych, a także od tego, czego życzyłaby sobie zmarła osoba.

Niektórzy decydują się upamiętnić swoich bliskich np. poprzez wybór ich ulubionych dań, muzyki czy dekoracji. – Mówi przedstawiciel Zakładu pogrzebowo-kamieniarskiego Gołębski w Gorzowie Wielkopolskim. – Jedni organizują bardziej refleksyjne spotkania sprzyjające zadumie, inni z kolei starają się, by stypa pomogła przezwyciężyć smutek i ułatwiła powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania. Niezależnie od wybranej formy, stypa to idealna okazja, by podzielić się smutkiem z najbliższymi i wspólnie wspominać radosne chwile spędzone z osobą, która odeszła.

Gdzie zorganizować stypę?

Pogrzeb bliskiej osoby jest bez wątpienia przeżyciem niezwykle emocjonalnym i w tym smutnym dniu często brakuje zarówno czasu, sił, jak i chęci na wszelkie prozaiczne czynności. Z tego względu dużą popularnością cieszą się usługi firm, których specjalnością jest kompleksowa organizacja pogrzebu obejmująca przygotowanie ostatniego pożegnania i oprawę ceremonii. To samo dotyczy organizacji stypy. Ponieważ mało kto chce zajmować się gotowaniem i sprzątaniem w dniu pogrzebu bliskiej osoby, coraz częściej rezygnuje się ze spotkań domowych na rzecz organizacji wydarzenia w specjalnie wynajętej na tę okazję sali, np. w restauracji. Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala odciążyć żałobników, którzy mogą skupić się na pożegnaniu i wspominaniu zmarłego.

Materiał partnera