wykorzystanie-tworzyw-sztucznych

W jaki sposób można wykorzystać tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały nasze codzienne życie i w dużej mierze zastąpiły surowce pochodzenia naturalnego. Niezliczone rodzaje tworzyw sztucznych dają niezliczone możliwości ich wykorzystania. Postaramy się jednak przybliżyć najważniejsze sposoby użycia plastiku. Gdzie można się na niego natknąć i w jakiej roli sprawdza się najlepiej? Jakie właściwości o tym decydują?

Formy i metody obróbki tworzyw sztucznych

Obecnie tworzywa sztuczne występują w kilkuset odmianach, jednak nie każda jest równie dobra do masowego użytku. W zależności od użytego polimeru i procesów, jakim jest poddawany, uzyskuje się tworzywa o różnych: twardości, plastyczności, odporności mechanicznej i chemicznej – a więc też o różnych zastosowaniach. Mimo mnogości typów tworzyw sztucznych, najbardziej popularne są jego cztery rodzaje. Ich zastosowania omówimy dalej.

Właściwością, która zaważyła na popularności tworzyw sztucznych, jest plastyczność. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tych materiałów: plastik. Najczęściej stosowane metody formowania plastiku to wtryskiwanie, wytłaczanie, odlewanie i wydmuchiwanie. Niektóre z jego rodzajów są spawalne. Możliwe jest także barwienie tworzyw sztucznych na dowolny kolor. Tak uzyskane barwy są intensywne i długo nie blakną, co podnosi atrakcyjność wyrobów.

Przed obróbką tworzywa sztuczne mają postać płatków lub granulatu, ewentualnie regranulatu, jeśli pochodzą z recyklingu. Obróbką tworzyw sztucznych zajmuje się m.in. firma Rodło z Bytomia.

Zastosowania popularnych rodzajów tworzyw sztucznych

Poszczególne typy plastiku mają odmienne zastosowania. Najmniej trwałym i najdelikatniejszym materiałem jest polietylen. Giętki, woskowaty, odporny tylko na niektóre chemikalia i podatny na uszkodzenia pod wpływem podwyższonej temperatury oraz słońca, służy do wytwarzania folii, w tym np. siatek na zakupy, tkanin syntetycznych (np. do produkcji worków czy żagli), lin, żyłek i sznurków, a więc często przedmiotów, od których raczej nie oczekujemy trwałości.

Polipropylen jest znacznie twardszy i odporny zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Nie poddaje się działaniu promieni słonecznych, dlatego można produkować z niego wyroby stosowane na zewnątrz. Jest też doskonałym izolatorem. Polipropylenowe skrzynki, pojemniki i zbiorniki, wiadra, a nawet całe meble – przedmioty z tego materiału często wykorzystuje się w gospodarstwach domowych i rolnych.

Polichlorek winylu jest jeszcze twardszy i bardziej wytrzymały. Z PCV powstają okna, drzwi, panele ścienne i podłogowe, okładziny, tapety, a także izolacje przemysłowe. Polichlorek winylu jest wysoce odporny na działanie wilgoci i substancji chemicznych, nie niszczy się pod wpływem światła słonecznego, dlatego sprawdza się w medycynie i budownictwie.

PET jest to tworzywo, które charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością, twardością, sztywnością. Materiał o bardzo dużej udarności, odporny na warunki atmosferyczne, działanie wody, większości chemikaliów. Wykorzystywane jest głównie do wytwarzania butelek oraz opakowań jednorazowych.

Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę z tego, że praktycznie co kilka minut korzysta z przedmiotu czy też urządzenia wytworzonego z tworzywa sztucznego. W dzisiejszej dobie trudno sobie wyobrazić świat bez tworzyw sztucznych, które stały się integralną częścią codziennego życia każdego człowieka.