koszenie pola golfowego

W jaki sposób koszone są pola golfowe?

Pola golfowe kojarzą się wszystkim z zielonej, gęstej i soczystej trawy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że aby osiągnąć taki efekt, trzeba dokładnej i systematycznej i długotrwałej pielęgnacji trawnika. Obszary pól są ogromne. W przypadku pola z osiemnastoma dołkami, może to być nawet kilkanaście hektarów. Samo koszenie trawy wymaga specjalnych umiejętności i szczegółowego zaplanowania.

Specjalny sposób koszenia

Każdy, kto grał w golfa zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest wysokość trawy na polu. Można na nim rozróżnić trzy główne obszary, które mają mieć odmienne parametry trawy.

  • Green, gdzie wysokość trawy po zimie ma wynosić 4 do 5 milimetrów, natomiast w trakcie sezonu 3-3,5 milimetra. Obszar ten kosi się co 1-2 dni,
  • Fairway, z trawą od 15 do 18 milimetrów, koszoną 2-3 dni,
  • Rough – obszar z trawą o wysokości od 50 milimetrów z częstotliwością koszenia raz na 1-2 tygodnie.

Aby jakość trawnika była zadowalająca, konieczne jest używanie specjalistycznych kosiarek. Poszczególne pola powinny być koszone przez maszyny przeznaczone tylko do nich. Powinny też posiadać inne udoskonalenia.

Tak o tym mówi ekspert z firmy HEIN, która zajmuje się dystrybucją tego typu specjalistycznych urządzeń: Kosiarki do pól golfowych to przede wszystkim bardzo dokładne zespoły koszące i obecność kontrolek diagnostycznych, które monitorują prawidłowość procesu koszenia. Rozmiary i szerokość opon kosiarek są tak zaprojektowane, aby rozłożyć równomiernie ciężar, co skutkuje zmniejszeniem nacisku na trawiaste, miękkie podłoże.

Inne udogodnienia dotyczące kosiarek, to wygodne automatyczne przekładnie i układ kierowniczy z siłownikiem dwustronnego działania. Takie rozwiązania umożliwiają operatorowi koszenie w idealnie równych liniach. Natomiast kosiarka do pola Rough jest wzbogacona o możliwość jednostronnego koszenia, co przydaje się przy pracy w pobliżu drzew i przy krawędziach.

Wzory koszenia

Sposób koszenia pola golfowego nie może być przypadkowy. Jednym z popularniejszych wzorów jest szachownica. Operator specjalnego sprzętu, jakim jest kosiarka do pola golfowego, jeździ wtedy wzdłuż pola wodnego, a następnie prostopadle do pierwszego toru. Złudzenie szachownicy bierze się z tego, że kosiarka kieruje źdźbła trawy w stronę, w którą jedzie kosiarka. Pochylona w różne kierunki trwa różni się odcieniem. Innym sposobem jest koszenie wzdłużne, które tworzy smugi. Ten efekt osiąga się łatwiej, bo wystarczy jeździć w tę i z powrotem. W obu sposobach koszenia istotne jest pamiętanie o kierunku trawy. Wzór powinien być za każdym razem odwrócony, ponieważ dla graczy bardzo istotne jest, by trawa była jak najbardziej skierowana do pionu.

Materiał partnera