Przecinanie stali

W jaki sposób ciąć stal?

Cięcie stali wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń oraz metod. W zależności od grubości oraz jakości materiału możliwe jest skorzystanie z w pełni automatycznego procesu lub wykonanie cięcia ręcznego. Wykorzystanie odpowiedniej techniki jest także zależne od zamierzonego efektu. Jakie najczęściej metody wykorzystywane są podczas cięcia stali? Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie.

Wybór odpowiedniej techniki cięcia stali

Obróbka stali to niezwykle złożony proces. Dodatkowo, jeżeli dochodzi opcja przecięcia grubych elementów, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej metody, która nie tylko poradzi sobie z grubością materiału, ale przy okazji nie spowoduje jego uszkodzenia. W tym celu wykorzystuje się najczęściej cięcie:

  • tlenowe,
  • plazmowe,
  • laserowe,
  • strumieniem wody.

Czym wyróżniają tlenowa i plazmowa obróbka stali?

Cięcie tlenowe określane jest często także mianem cięcia gazowego. Przecinanie materiału przy pomocy tej metody jest proste i stosunkowo tanie. Wykorzystanie palnika pozwala na obróbkę nawet bardzo grubych elementów, a wyłącznym ogranicznikiem jest dostęp do odpowiedniej ilości tlenu — podkreśla specjalista z firmy ALLTS.

Metoda ta pozwala na przecięcie materiału, którego grubość wynosi nawet 1220 milimetrów. Dodatkową zaletą jest także fakt, że przecięta w ten sposób stal jest idealna pod względem estetyki i nadaje się do dalszej obróbki.

Przecinanie plazmowe to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Łuk plazmowy pozwala na zdecydowanie szybsze wykonanie cięcia materiału w porównaniu do metody z wykorzystaniem palnika zasilanego tlenem. Metoda ta nie zapewnia jednak wysokiej jakości i estetyki krawędzi. Optymalna grubość materiału pozwalająca na wykonanie dokładnej obróbki wynosi od 6 do 40 milimetrów. Wadą tego rozwiązania jest także bardzo drogi sprzęt.

Dlaczego do cięcia stali warto wykorzystać laser?

Cięcie z zastosowaniem lasera pozwala na obróbkę materiału do grubości 3 centymetrów. Uzyskanie wysokiej jakości krawędzi cięcia powyżej 25 milimetrów wymaga jednak zastosowania odpowiedniego rodzaju lasera. Proces ten jest jednym z wolniejszych. Zastosowanie lasera przy powierzchniach o mniejszej grubości pozwala jednak uzyskać jedne z najdokładniejszych cięć.

Obróbka stali z wykorzystaniem strumienia wody

Przecinanie stali za pomocą strumienia wody jest równie skuteczne jak cięcie laserem. Bardzo dużą zaletą w tym przypadku jest możliwość przecięcia stali o grubości nawet do 200 milimetrów. Cięcie grubszych elementów stalowych nie jest natomiast zalecane, głównie ze względu na czas, jaki byłby potrzebny do pełnego przecięcia, jak również możliwość odchylenia się strumienia wody i brak precyzji.

Przecinanie elementów stalowych wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, które dają gwarancję otrzymania dokładnie przygotowanego elementu z estetycznie wykończonymi krawędziami. Jest to zadanie, które warto zlecić specjalistycznej firmie, która ma doświadczenie i korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych.

Materiał partnera