Spedycja kontenerowa

Usługi z zakresu spedycji kontenerowej

Spedycja kontenerowa jest jednym z wielu modeli, w których może odbywać się współczesny transport. Jak sama nazwa wskazuje – obejmuje ona przewóz towarów przy wykorzystaniu jednostki ładunkowej w postaci kontenera. Rozwiązanie to pozwala przewozić w ich wnętrzu produkty każdego typu – zarówno sypkie, płynne, jak i ponadgabarytowe. Czym dokładniej jest spedycja kontenerowa i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Sprawdź!

Spedycja kontenerowa – na czym polega?

Spedycja kontenerowa to rodzaj transportu towarów, który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje kontenery jako jednostkę ładunkową. Metoda ta pojawiła się w latach 60-tych XX wieku, w momencie, gdy transport kontynentalny stał się najbardziej popularny. Dzięki zastosowaniu kontenerów możliwe było usprawnienie procesów i przewożenie dużej ilości towarów – wyjaśnia ekspert z Agencji celnej NIETEN.

Metoda ta zyskała na popularności również dzięki znacznemu ułatwieniu załadunku i rozładunku – stały się one nie tylko prostsze, ale też znacznie szybsze. Dodatkowo firmy, które stosują kontenery o znormalizowanych wymiarach, nie muszą przeładowywać ładunku, ale mogą go przewozić różnymi środkami transportu, bez konieczności wielokrotnego przeładowywania. Stosowane skrzynie zostały tak skonstruowane, by nie tylko można było bezproblemowo umieścić w nich ładunek i go przewieźć, ale też zamocować, zapewniając tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Co można przewozić w kontenerach?

Ogromną zaletą spedycji kontenerowej jest możliwość przewożenia wszelkiego rodzaju produktów. Sprawdzą się one zarówno w przypadku towarów sypkich, płynnych, znajdujących się na paletach czy w kartonach, ponadgabarytowych i wielu innych. Chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo transportu i komfort podczas załadunku i rozładunku, należy dopasować odpowiedni rodzaj kontenera do załadunku. Wśród najpopularniejszych typów konstrukcji wykorzystywanych w spedycji kontenerowej znajdują się modele:

  • general purpose – uniwersalne, możliwe do wykorzystania w różnych celach,
  • open top – z otwieranym dachem, idealne do przewozu maszyn i ładunków masowych,
  • high cube – o podwyższonej wysokości, skonstruowane z myślą o przewożeniu palet,
  • o kontrolowanej temperaturze – chłodnicze, izotermiczne, termiczne oraz ogrzewane.

Wspomniane skrzynie mogą być przewożone drogą morską, śródlądową, kolejową i samochodową. Metody te zapewniają nie tylko odpowiednie bezpieczeństwo, ale też znacznie minimalizują ryzyko zaginięcia towaru bądź też jego zniszczenia. Zmniejszeniu ulegają również koszty transportu, a cały proces odbywa się szybciej i prościej.

Materiał partnera