zakład krawiecki

Urządzenia krojcze. Noże i odkrawacze

Jednymi z najważniejszych narzędzi w krawiectwie są urządzenia krojcze. To one pozwalają na precyzyjne cięcie tkaniny lub dziadziny, która potem zostanie wykorzystana do szycia odzieży. Jakość noży i odkrawaczy ma niebagatelne znaczenie dla ostatecznej formy produktów, które wyjdą spod maszyn do szycia. Jakie rodzaje narzędzi do krojenia materiału wyróżniamy? Dowiedz się więcej.

Krawiectwo to branża, w której precyzja ma bardzo duże znaczenie. Ponadto do każdego rodzaju materiału, z jakiego powstaną wyroby odzieżowe, powinny być używane dedykowane narzędzia. Dany typ tkaniny lub dzianiny ma określone parametry, do których trzeba dostosować urządzenia do szycia i krojenia, by odbywało się ono efektywnie. Produkcja ubrań nie może być przeprowadzana bez prawidłowego krojenia. Jakie narzędzia się do tego wykorzystuje?

Noże krojcze

Noże krojcze są wykorzystywane do wykrawania dużych części materiału. Występują w wielu wariantach przystosowanych do tego, jaki efekt chce się uzyskać.

Według pracownika firmy SINTEX, zajmującej się sprzedażą i naprawą urządzeń do produkcji odzieży: „Żaden szanujący się zakład krawiecki nie może obejść się bez noża krojczego w wersji tarczowej. Umożliwia on szybkie i precyzyjne wykrawanie dużych połaci materiału.” Takie noże występują w wersji zasilanej przewodowo oraz akumulatorowej. Drugi typ jest znacznie wygodniejszy w eksploatacji.

Oprócz noży tarczowych, możemy wyróżnić noże pionowe, który także są niezwykle przydatne przy krojeniu, jednak sprawdzą się raczej w użytku domowym lub w niewielkich punktach krawieckich. Oba modeli noży wymagają odpowiedniej konserwacji, by utrzymać je w dobrym stanie. Ostrza należy ostrzyć przy użyciu specjalnego kamienia, a mechaniczne elementy ruchome wymagają olejowania.

Odkrawacze do materiału

Odkrawacze są urządzeniami, które instaluje się do stołu krawieckiego. Służą precyzyjnemu odkrawaniu pożądanego kawałka materiału. W przeciwieństwie do noży krojczych, przy użyciu których można wycinać dowolne kształty, odkrawacze działają w linii prostej, co pozwala na uzyskanie idealnie równej krawędzi. Często są to maszyny działające na zasadzie półautomatycznej, co pozwala na ograniczenie ingerencji operatora do minimum. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w dużych zakładach krawieckich oraz zakładach produkujących ubrania na skalę przemysłową.

Tworzenie odzieży oznacza nie tylko zszywanie części materiału, by uzyskać pożądany kształt i idealną formę. Przygotowanie elementu rozpoczyna się od sporządzenia wykroju, według którego docina się materiał, wykorzystując do tego urządzenia krojcze. Dopiero po uzyskaniu precyzyjnie wykrojonych elementów przyszłego elementu ubrania przystępuje się do szycia z użyciem maszyn.

Materiał partnera