Urządzenia dodatkowe do druku wielkoformatowego

Podstawowym rodzajem sprzętu do druku wielkoformatowego są plotery. To specjalne drukarki, które umożliwiają wydruki w dużych formatach. Atutem ploterów jest wysoka jakość wydrukowanych obrazów połączona z komercyjną wydajnością. W artykule podpowiadamy jakie dodatkowe urządzenia mogą się przydać w drukarni specjalizującej się w wydrukach wielkoformatowych poza ploterami.

Suszenie farb i lakierów w procesach poligraficznych

Czas to pieniądz, dlatego im krócej będzie trwał wydruk materiałów, tym lepiej dla nas. W przypadku druku wielkoformatowego nie możemy przyśpieszyć pracy ploterów, bo to zależy od modelu urządzenia, jakie posiadamy. Możemy jednak skrócić czas potrzebny na wysuszenie wydruków, utwardzenie farb i lakierów wykorzystywanych w przemyśle poligraficznym.

Sposobem na to jest zakup urządzenia z promiennikiem podczerwieni. Emituje on promieniowanie podczerwone, które przenika przez warstwę farby albo lakieru podnosząc jej temperaturę. Dzięki temu proces suszenia zostaje przyśpieszony. Zaletą ogrzewania podczerwienią jest wysoka sprawność urządzeń – oznacza to, że nawet 100% pobranej energii jest wykorzystywana w procesie suszenia.  Suszenie tą metodą pozwala na suszenie od podłoża do zewnątrz, co redukuje niekorzystny technologicznie „efekt nabłonkowości utrudniający odparowanie lotnych rozpuszczalników.

Suszarki z promiennikiem podczerwieni wykonane są na bazie stojaka z profili stalowych z kółkami jezdnymi, regulacją listwy promienników i wentylatorów, a także regulacją kąta działania promienników.

Składarka wielkoformatowa

Innym urządzeniem przydatnym do druku wielkoformatowego jest składarka do dokumentów wielkoformatowych. Jak wyjaśnia pracownik firmy Reprograf:

Zaletą składarek wielkoformatowych jest błyskawiczne składanie dokumentów w formacie m.in. A0. Możliwy jest wybór opcji składania i kilka wariantów, dzięki czemu wydruki są składane automatycznie.

Składarki wielkoformatowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przyda się każdej drukarni produkującej masowo dokumenty.

Inne urządzenia

Oprócz autonomicznych urządzeń dodatkowych możemy znaleźć także sporo urządzeń dedykowanych ploterom. Pozwalają one ulepszyć działanie plotera albo zwiększyć jego wydajność. Przykładowymi urządzeniami oferowanymi do ploterów są: podajniki rolkowe, zwijarki papieru w roli, bezprzewodowe serwery wydruku, podstawy oraz inne urządzenia.

Materiał partnera