Typy kombinezonów ochronnych

Podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami bezwzględnie należy posiadać kombinezon ochronny. Pozwala on zadbać o własne bezpieczeństwo, eliminując lub ograniczając zagrożenie.

Kombinezony są w stanie sprostać najbardziej wymagającym sytuacjom. Chronią przed gazami, pyłami, oparami i cieczami. Zgodnie z normami europejskimi kombinezony ochronne można podzielić na kilka typów.

Kombinezony należą do odzieży przeciwchemicznej. Służą do ochrony przed zagrożeniem życia lub poważnymi i nieodwracalnymi uszczerbkami na zdrowiu. Biorąc pod uwagę czas użytkowania, można wyróżnić dwa typy kombinezonów: jednorazowe i wielokrotnego użytku. Istotniejszy jest jednak podział ze względu na intensywność działania oraz stan skupienia substancji chemicznej.

Podział kombinezonów ochronnych

Zgodnie z normami europejskimi wyróżnia się 6 typów odzieży przeciwchemicznej, w tym kombinezonów ochronnych. Jedynka oznacza ochronę najmniejszą, a szóstka największą.

Typ 1 to odzież gazoszczelna, która chroni przed substancjami w formie gazów, cieczy, aerozoli i cząsteczek stałych. Zabezpiecza cały organizm. Kombinezon na stałe wyposażony jest w buty. Może posiadać wewnętrzny lub zewnętrzny aparat powietrzny, albo być zasilany zewnętrzną linią sprężonego powietrza.

Typ 2 to odzież niegazoszczelna. Również chroni przed gazami, cieczami, aerozolami i cząsteczkami stałymi, ale konstrukcja kombinezonu nie zapewnia całkowitej szczelności.

Kombinezony typu 3 chronią przed działaniem strumienia cieczy pod ciśnieniem. Wykonuje się je z materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi, zostają też odpowiednio uszczelnione.

Do typu 4 zaliczamy odzież chroniącą przed rozpyloną cieczą, ale nie pod ciśnieniem. Można stosować ją np. przy opryskiwaniu roślin czy lakierowaniu. Powstaje z podobnych materiałów, co typ 3.

Typ 5 to kombinezony, które chronią przed cząstkami stałymi, czyli pyłami. Mają dopasowane mankiety rękawów i nogawek, a także kołnierz lub kaptur. Wykonywane są z tkanin o splocie pyłoszczelnym, ale równocześnie przepuszczającym powietrze – najczęściej Tyveku.

Do typu 6, ostatniego, należą natomiast kombinezony, które w niewielkim stopniu chronią przed działaniem substancji chemicznych w postaci cieczy. Zabezpieczą użytkownika jedynie w przypadku opryskania. Tego rodzaju odzież produkuje się z tkanin impregnowanych. Jest lekka i przewiewna.

Jak dobrać kombinezon ochronny?

Na początek zidentyfikuj substancję chemiczną, z jaką będziesz mieć do czynienia – jej rodzaj oraz stan skupienia. Jeżeli jest w formie ciekłej, określ też intensywność jej działania. Zastanów się, czy ryzyko jest niewielkie i może co najwyżej dojść do zachlapania, czy też ciecz uwalniana jest pod ciśnieniem lub w postaci aerozolu. Ważne jest również stężenie i toksyczność – im większe, tym wyższy typ kombinezonu powinieneś wybrać. Sprawdź, jaki jest czas przebicia, czyli przeniknięcia substancji przez materiał.

Przy każdym kombinezonie powinna znajdować się taka informacja. Pozwala ona nie tylko zapewnić odpowiednią ochronę, ale też zaoszczędzić. Nie musisz kupować najlepszego, a tym samym drogiego ubrania, jeśli substancja chemiczna nie należy do najgroźniejszych i kontakt z nią będzie chwilowy – wyjaśnia ekspert z firmy AK Serwis.

Przed zakupem kombinezonu warto także wziąć pod uwagę ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Rozerwany przez ostrą krawędź nie będzie spełniał swojego zadania. Nie mniej istotny jest oczywiście komfort pracy. Warto porównać kilka kombinezonów i wybrać krój oraz rozmiar, który nie krępuje ruchów.

Materiał partnera