Klimatyzacja domowa

Typowe objawy i przyczyny awarii klimatyzacji

Używasz w swoim domu klimatyzacji? Absolutną podstawą, niezależnie od marki urządzenia, jest regularne serwisowanie, konserwowanie oraz sprawdzanie stanu technicznego sprzętu. Dzięki tym czynnościom znacznie ograniczasz ryzyko awarii. Może jednak zdarzyć się, że nawet mimo przeglądów coś w urządzeniu się zepsuje. Jak rozpoznać typowe objawy awarii klimatyzacji, które pojawiają się najczęściej?

Problemy z klimatyzacją – najczęstsze objawy awarii

Montaż klimatyzacji w domach i mieszkaniach z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą ocieplenia klimatu, które wpływa na stosunkowo wysokie i jednocześnie męczące temperatury. Dzięki klimatyzacji możliwe jest szybkie schłodzenie wnętrza, co zdecydowanie podnosi komfort. Wszystko do czasu, kiedy pojawiają się pierwsze problemy.

Awarie klimatyzacji wbrew pozorom nie są częstym zjawiskiem i można im skutecznie zapobiegać. Wystarczy regularnie obserwować zamontowane w domu wyposażenie i w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości od razu zgłosić sprawę firmie, która je montowała. W ten sposób można szybko i skutecznie wyeliminować drobne awarie niezagrażające urządzeniom

– wyjaśnia specjalista z firmy SCK CHŁODNICTWO – KLIMATYZACJA LESZEK SZMYT.

Jeżeli nawet wykonujesz regularne przeglądy, może dojść do uszkodzenia klimatyzatora. Zazwyczaj zdarza się to w najmniej odpowiednim momencie. Wśród najczęstszych objawów, jakie można niemal natychmiast zauważyć, wymienia się:

  • uszkodzony wentylator jednostki zewnętrznej,
  • niską efektywność pracy klimatyzatora,
  • zbyt częste włączenie oraz wyłączanie sprężarki.

Po czym rozpoznać, że klimatyzacja działa nieprawidłowo?

Uszkodzenie wentylatora w jednostce zewnętrznej to najczęstsza i jednocześnie najdroższa awaria. Głównym zadaniem tego elementu jest usuwanie nadmiaru ciepłego powietrza z pomieszczenia. Problem można zaobserwować w prosty sposób. Po uruchomieniu klimatyzacji, ze skraplacza mogą dobiegać dziwne odgłosy – to oznacza awarię silnika lub sprężarki. Jeżeli po uruchomieniu klimatyzacji, śmigło pozostaje bez ruchu, a w dodatku jest ciepłe, to dodatkowy trop prowadzący do ustalenia przyczyny uszkodzenia jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja działa, ale jej wydajność stoi pod znakiem zapytania? Nie schładza temperatury w pomieszczeniu, a jedynie pobiera energię? Problem tego typu na szczęście nie jest zbyt poważny. Najczęściej wynika z braku regularnego przeglądu, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do tego, że poziom czynnika chłodzącego będzie zbyt niski. Taka awaria może wynikać może np. z nieszczelności systemu.

Zauważasz zbyt częste włączanie i wyłączanie się sprężarki? Podobnie jak poprzednio, i ten problem może dotyczyć zbyt małej ilości czynnika odpowiedzialnego za chłodzenie. Dotyczy on najczęściej systemu instalacyjnego, w którym doszło do rozszczelnienia układu. Tego typu usterki nie należy bagatelizować – zbyt częste uruchamianie się oraz wyłączanie sprężarki może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Materiał partnera