Systemy czasu pracy tworzenie

Tworzenie systemów czasu pracy od podstaw

Systemy czasu pracy to od wielu lat skomplikowane zagadnienie, które może sprawiać problemy przedsiębiorcom. Są na bieżąco kontrolowane przez PIP w związku z dużą ilością stwierdzanych w trakcie kontroli naruszeń przepisów. Aby nie dać się zaskoczyć w trakcie kontroli, warto, więc na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie. Czym się wyróżniają systemy czasu pracy?

Systemy czasu pracy – charakterystyka

System czasu pracy to okres, w którym osoba zatrudniona, jest całkowicie dyspozycyjna dla pracodawcy w firmie lub w innym wyznaczonym przez przełożonego miejscu. To pewnego rodzaju zbiór norm i ram czasu pracy, do których pracodawca i pracownik muszą się stosować. W kodeksie pracy określono, jakie systemy czasu pracy mogą być stosowane przez pracodawców. Rozróżnia się m.in.podstawowy czas pracy, równoważny, pracę w ciągłym ruchu, przerywany system i zadaniowy. Przy pierwszym, czas pracy nie może wynosić więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. To najpopularniejszy rodzaj, który stosuje większość przedsiębiorców.

Niestety, aby ustalić czas pracy dla pracowników, potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z myślą o kierownikach i specjalistach działów kadrowo-płacowych stworzono kursy zarządzania czasem pracy. W trakcie szkolenia prezentowane są materiały w oparciu o orzecznictwo sądów i opinie organów. W szczególności poruszane są zagadnienia dotyczące godzin nadliczbowych i dodatkowej pracy. Szkolenie pomaga w rozwianiu wszelkich wątpliwości i pytań odnośnie tego, w jaki sposób uelastycznić czas pracy i jakie rozwiązania najbardziej pasują do firmy.

Szkolenia z tworzenia systemów czasu pracy – zalety

Szkolenia z zarządzania czasem pracy dotyczą najistotniejszych aspektów planowania i rozliczania godzin pracy w aktualnym stanie prawnym. Szczególnie ważne są zagadnienia zmian prawnych w zakresie czasu pracy wprowadzonych w najnowszej nowelizacji oraz omówienie nowych wykładni urzędowych. Właśnie, dlatego z oferty szkoleń dla pracowników w Bielsku-Białej korzysta tak wielu przedsiębiorców, którym zależy na rzetelnym przekazaniu wiedzy. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie pozwala uaktualnić wiedzę w obszarze czasu pracy z uwagi na najnowsze zmiany prawne i udoskonalić umiejętności w zakresie m.in. przygotowywania grafików czasu pracy, wyboru optymalnych rozwiązań prawnych pod kątem danych potrzeb organizacji oraz wypełniania karty ewidencji czasu pracy.

Materiał partnera