toczenie konwencjonalne CNC

Toczenie konwencjonalne i CNC – podobieństwa i różnice

Toczenie to jedna z najważniejszych metod obróbki skrawaniem. Przez długi czas wykonywane było przy użyciu metod konwencjonalnych, to znaczy obrabiarek sterowanych ręcznie – w ostatnim czasie coraz większe znacznie dla produkcji ma obróbka CNC, wykonywana przez sterowane komputerowo obrabiarki. Obie te metody mają swoje plusy i minusy, obie znajdują specyficzne zastosowanie w przemyśle.

Podobieństwa między toczeniem konwencjonalnym a CNC

Niezależnie od wykorzystanej technologii, toczenie to rodzaj obróbki skrawaniem, wykorzystywanym do obróbki zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchni elementów o postaci brył obrotowych. W obu przypadkach obrabiany materiał osadzany jest obrotowym wale – po wprawieniu wału w ruch, do danej powierzchni przykłada się element roboczy pod postacią noża tokarskiego. W wyniku ruchu, przedmiotu, ostrze noża ściąga z elementu nadmiar materiału (tak zwany naddatek), tym samym nadając przedmiotowi pożądany kształt oraz wymiary. Ze względu na fakt, że uzyskiwany naddatek ma postać wiórów, toczenie zalicza się – obok frezowania i gwintowania – do metod obróbki wiórowej. Toczenie metodą konwencjonalną oraz CNC znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.

Jak wykonuje się toczenie konwencjonalne?

Toczeniem konwencjonalnym nazywamy obróbkę wykonywaną przy pomocy tokarki obsługiwanej ręcznie. Po uruchomieniu, operator maszyny może na bieżąco sam decydować o przebiegu całej obróbki, dobierając odpowiednie narzędzia i kierując nimi. Toczenie taką metodą wymaga dużego doświadczenia, a także ostrożności – brak uwagi może spowodować zniszczenie materiału lub, co gorsza, stać się przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu operatora.

Jak przebiega toczenie CNC?

W przeciwieństwie do toczenia konwencjonalnego, toczenie CNC opiera się na wykorzystaniu zaawansowanych, sterowanych komputerowo obrabiarek. Rola operatora urządzenia ogranicza się do zaprogramowania urządzenia, wgrania odpowiedniego projektu i dobrania parametrów pracy. Po uruchomieniu, obrabiarka samodzielnie przystępuje do realizacji zadania, ściśle trzymając się wytycznych. Obróbka tego typu jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również szybsza i dużo bardziej precyzyjna.

Zastosowanie toczenia konwencjonalnego i CNC

Czy wysoka wydajność i efektywność toczenia CNC sprawia, że toczenie konwencjonalne jest metodą przestarzałą i nieużyteczną? Należy pamiętać, że do zaprogramowania obrabiarki sterowanej komputerowo konieczne jest stworzenie cyfrowego projektu, co zajmuje sporo czasu. Ponadto korzystanie z obrabiarki jest stosunkowo kosztowne. Dlatego wykorzystuje się je do seryjnej produkcji. Obrabiarka konwencjonalna jest lepszym rozwiązaniem przy tworzeniu pojedynczych egzemplarzy.

Materiał partnera