Tarcze do cięcia granitu i gresu. Kryteria wyboru 

Najpopularniejszą tarczą do cięcia twardych materiałów jest tarcza diamentowa, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i nie ulega szybkiemu stępieniu. Można nią ciąć zarówno gres, granit jak i wiele innych materiałów, jednak wygoda pracy wymaga tego, by jej parametry bez problemu radziły sobie z wybranym tworzywem. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w których trzeba będzie często wymieniać ostrza.

Tarcze go cięcia gresu

Do gresu najlepiej nadaje się tarcza diamentowa z koroną ciągłą, która charakteryzuje się tym, że nie posiada ząbków. Ten rodzaj tarcz świetnie sprawdza się w cięciu także innych twardych i kruchych materiałów, takich jak glazura. Popularne są tarcze diamentowe uniwersalne, jednak przy twardszym tworzywie zdecydowanie lepiej sprawdzają się tarcze ultracienke, które są w stanie zapewnić wyższą jakość cięcia. Tarcze do cięcia gresu o właściwościach dostosowanych do konkretnego materiału, będą również charakteryzowały się dłuższą żywotnością. Na lepszą pracę tarcz mogą wpłynąć dodatkowe rozwiązania technologiczne, takie jak segment w kształcie ornamentu, który sprawi, że cięcie twardych materiałów będzie dokładne i pozostawi po sobie prostą krawędź. Ekspert ze sklepu Abra-Marmi w Poznaniu dodaje:

Przy tarczach z tzw. rybią łuską niewielka jest strata materiału. Odpowiednio dobrana tarcza sprawi, że nie będzie ona obciążała szlifierki.

Tarcze do cięcia granitu

Do granitu mogą być stosowane tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin lub ze szczelinami. W pierwszym przypadku tarcze mają nasyp typu turbo, ostrza zamocowane są w segmentach. Bardzo często używa się ich do uniwersalnego cięcia. Przy pracy za pomocą tarcz ze szczelinami cięcia są stabilniejsze, a temperatura jest redukowana. Tarcze turbo są około 20% szybsze, jednak większą wydajność można zaobserwować w tych, które posiadają szczeliny. Tarcze do cięcia granitu mogą być dostosowane do pracy na sucho lub mokro. Cięcie mokre charakteryzuje się tym, że tarczę można schładzać za pomocą cieczy. Obniżenie temperatury pozwala na dłuższą pracę i wyższą żywotność.

Szlifowanie przeciętego materiału

Po przecięciu twardego materiału kolejnym etapem obróbki jest wygładzenie jego boków i brzegów. Do szlifowania granitu, betonu, lastrico i marmuru najlepsze są ściernice garnkowe, które używa się również przy odnawianiu nagrobków. Mogą one być w kształcie stożka lub walca. W zależności od obrabianego materiału należy dobrać rodzaj, koncentrację i wielkość ziarna. Ponadto prędkość ściernicy musi być dostosowana do obrotów szlifierki, a także do jej wielkości. Lepszą jakość szlifowanej powierzchni oraz wyższą wydajność uzyskuje się przy doborze ściernicy o dużej średnicy.

Materiał partnera