Tania wymiana walut. Jak to zrobić?

Wymiana walut rządzi się swoimi prawami. Głównym wykładnikiem decydującym o tym, ile pieniędzy będziemy musieli wyłożyć, aby wymienić je na określoną kwotę waluty obcej, jest aktualny kurs tej waluty. Ceny walut determinuje wiele czynników ekonomicznych, a mimo to mogą się one różnić pomiędzy poszczególnymi kantorami. Z czego to wynika? Gdzie warto wymieniać pieniądze, aby wyjść na tym jak najlepiej? Zapraszamy do lektury.

W poszukiwaniu dobrego kursu

Kursy w kantorach różnią się z oczywistej przyczyny – placówki te muszą na siebie zarabiać. Ich wymiernym zyskiem jest wysokość spreadu, tzn. różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży walut. Skutkuje to tym, że kursy w kantorach bywają od kilku do kilkunastu groszy wyższe od tych wyznaczanych na rynku walut. W kantorach stacjonarnych spread sięga nawet 5%. Inaczej jest w kantorach online, gdzie przeważnie oscyluje on w granicach od 0,1% do 2%. Wynika to m.in. ze znacząco niższych kosztów prowadzenia działalności w internecie. Jeżeli więc szukamy najatrakcyjniejszych cen walut – euro, dolarów amerykańskich, franków szwajcarskich i innych mniej lub bardziej popularnych – powinniśmy w pierwszej kolejności poszukać właśnie w sieci. Każdy kantor online zamieszcza aktualne kursy wymiany, prezentując godzinę aktualizacji danych. Bardzo dobrym przykładem służy kantor centnet.pl.

Jak radzić sobie ze zmiennym kursem?

Kursy walut wykazują sporą dynamikę i potrafią się zmieniać w diametralny sposób nawet w ciągu jednego dnia. Bardzo często przekonują się o tym klienci punktów stacjonarnych, którzy po przyjeździe do kantoru zastają kurs zupełnie inny od tego, jakiego się spodziewali. Co prawda niektóre placówki wymiany walut oferują usługę rezerwacji kursu, jednak nie jest to regułą. O wiele pewniejsze w tej kwestii są kantory internetowe, gdzie transakcji możemy dokonać od razu po zapoznaniu się z kursem, bez ryzyka jego nieprzewidzianej zmiany. To spory komfort, dzięki któremu jesteśmy w stanie dokładnie ustalić kwotę wymienianych pieniędzy. Ponadto oszczędzamy sporo czasu, który w zwykłych okolicznościach musielibyśmy poświęcić na dojazd do punktu stacjonarnego. Jak zatem widać, wymienianie walut przez internet jest z reguły znacznie bardziej opłacalne. Kantory stacjonarne coraz gorzej radzą sobie z konkurencją sieciowych odpowiedników, które sukcesywnie umacniają swoją pozycję na polskim rynku wymiany walut – z ogromną korzyścią dla siebie i klientów.

Materiał partnera