szkolenia-bhp

Szkolenia BHP – podstawa bezpiecznej pracy

W każdej pracy obecne są pewne zagrożenia. W przypadku pracy na budowie zachodzi np. ryzyko upadku z wysokości; pracownicy magazynów mogą ulec urazowi na skutek przeciążenia; pracownicy biurowi są narażeni na powstanie bolesnych i poważnych wad postawy pod wpływem przebywania długi czas w niewłaściwej pozycji. Aby tego uniknąć, przeprowadza się szkolenia BHP.     

Czym jest BHP?

BHP to skrót oznaczający „bezpieczeństwo i higiena pracy”. Najczęściej sformułowanie to oznacza zbiór zaleceń, a niekiedy też obowiązków, których należy przestrzegać, aby zniwelować ryzyko ucierpienia na zdrowiu w wyniku pracy. Mowa tu zarówno o zapobieganiu nagłym wypadkom, jak i profilaktyce długofalowej.

BHP dotyczy bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Obejmuje wiele dziedzin, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • medycynę pracy,
  • ergonomię,
  • bezpieczeństwo techniczne,
  • psychologię pracy.

 

Specjaliści BHP zajmują się oceną ryzyka związanego z poszczególnymi stanowiskami i trybami pracy, a także poszukiwaniem sposobów na to, aby je zminimalizować. Nie ma jednak mowy o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli w ich zapewnienie nie jest zaangażowany cały zespół pracowników. W dużej mierze bowiem oni sami mogą poprawić warunki, w których wykonują swoje obowiązki. Dlatego pierwszym krokiem do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy są szkolenia BHP.

Dlaczego szkolenia BHP są takie ważne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń obecnych w miejscu pracy lub bagatelizuje je. Tymczasem wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest wciąż za dużo.

Profesjonalnie i ciekawie przeprowadzone szkolenia BHP są cenne zarówno dla pracowników, jak i firmy. Bez wiedzy o zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania nie da się stworzyć bezpiecznego stanowiska pracy. Szkolenia BHP dają też pracownikom możliwość weryfikacji tego, na ile pracodawca spełnia obowiązki wobec nich. Mowa tu np. o zapewnieniu odpowiedniego sprzętu, strojów ochronnych czy przepisowych przerw w pracy. Mając wiedzę, łatwiej dochodzić swoich praw.

Szkolenia BHP to także inwestycja w zdrowie pracowników. Przy realizowaniu zaleceń BHP są oni mniej narażeni na wypadki i choroby, rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich, ich dyspozycyjność jest wyższa i dłużej zachowują dobrą formę fizyczną oraz intelektualną. To przekłada się na większą wydajność pracownika oraz jego zadowolenie z pracy. Wszyscy wygrywają!

Jeżeli szukasz firmy, która profesjonalnie, rzetelnie i interesująco poprowadzi szkolenia BHP dla Twojej załogi, sprawdź, co ma Ci do zaproponowania Galileum. BHP nie musi być nudne!

Materiał partnera