szkło hartowane

Szkło hartowane w kuchni. Dlaczego warto?

W katalogach wnętrzarskich można zobaczyć kuchnie, które są urządzone w dosyć chłodnym, minimalistycznym stylu. Właśnie taki trend dotyczący ich aranżacji utrzymuje się od kilku lat. Pomieszczenia te są przy tym maksymalnie funkcjonalne i sprawiają wrażenie przestronnych. Dzieje się tak między innymi dzięki wykorzystaniu wyjątkowego materiału, jakim jest szkło hartowane.

Czym wyróżnia się szkło hartowane?

Szkło kojarzy się z tworzywem, które łatwo uszkodzić, co grozi jego pęknięciem lub stłuczeniem. Aby tak się nie stało, poddaje się je procesowi hartowania.

W tym celu rozgrzewa się je do bardzo wysokiej temperatury, a następnie gwałtownie ochładza. Szkło takie zyskuje specjalne właściwości. Jest kilkakrotnie wytrzymalsze niż jego pierwotna wersja. Staje się niepodatne na uszkodzenia pod wpływem nacisku i innych czynników mechanicznych. Natomiast nawet wtedy, gdyby doszło do jego stłuczenia, to rozbije się na niezwykle drobne, nieostre cząstki.

To właśnie między innymi ze względu na swoją wytrzymałość szkło hartowane jest tak często wykorzystywane w kuchni. Kolejnym powodem jego popularności są jego walory estetyczne. Zanim trafi ono do kuchni, jest starannie obrabiane i szlifowane. Dzięki temu staje się idealnie gładkie. Taką powierzchnię bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie wymaga ona stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych, a brud z je powierzchni można usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki.

Szkło hartowane w kuchni to krzyk mody ostatnich sezonów. Rozwiązanie to pomaga zastąpić tradycyjne płytki ceramiczne i sprawić, że pomieszczenie nabierze nowoczesnego stylu. Za zastosowaniem tego szkła w kuchni przemawiają zarówno jego nietuzinkowy, nieco minimalistyczny wygląd, jak i nieprzeciętna wytrzymałość oraz odporność na zarysowania” – mówi ekspert z firmy Meble Kuchenne Siemieniako.

Jak wykorzystywane jest szkło hartowane podczas aranżacji kuchni?

Szkło hartowane wykorzystywane w kuchni subtelnie odbija promienie światła. Zapewnia to, że pomieszczenie zostaje optycznie powiększone. Dlatego warto pomyśleć o tym tworzywie także podczas projektowania małych pomieszczeń.

W kuchni można najczęściej spotkać panele ze szkła hartowanego. Są one montowane między blatem a szafkami. W odróżnieniu od płytek nie występują między nimi fugi, co gwarantuje ich bezproblemowe czyszczenie i utrzymanie w niemal sterylnej czystości. Wygląd tego elementu wykończenia można łatwo dopasować do stylu pomieszczenia. W tym celu za taflą ze szkła wystarczy umieścić dowolną grafikę, plakat lub własne zdjęcia.

Materiał partnera