pomocne zima systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe – nieoceniona pomoc w sezonie zimowym

Corocznie zima daje się wszystkim we znaki. Zamarzają rury, a wielkie ilości śniegu znacznie utrudniają jazdę samochodom. Zaleganie lodu i śniegu na dachach jest niebezpieczne. Instalacje przeciwoblodzeniowe stosowane są coraz powszechniej, aby zaradzić tym problemom. Są to współpracujące ze sobą maty grzejne, termostaty i systemy ich mocowania. Gdzie instaluje się tego typu urządzenia?

Czym są systemy przeciwoblodzeniowe?

Systemy przeciwoblodzeniowe to przewody, kable i maty grzejne, które podłączone są do zasilania. To, z czego są zbudowane, zależy od roli, jaką pełnią. System zapobiegający zamarzaniu śniegu i deszczu na dachu będzie się składał gównie z maty grzejnej. Do ogrzania rur i rynien stosuje się różnego kształtu przewody. To samo pod tarasami i na podjazdach. Zapobieganie oblodzeniu się schodów, można przeprowadzić za pomocą kombinacji tych dwóch sposobów.

Sposób zaprojektowania i wykonania systemu oblodzeniowego zależy od rodzaju problemu. Potrzebne podzespoły kupuje się w takich sklepach, jak DEVI. W podobnych miejscach można również otrzymać fachowe doradztwo na temat efektywnych systemów przeciwoblodzeniowych. Uzyskuje się tam też porady co do wartości napięcia, jakie jest konieczne w konkretnym miejscu, by problem zimowego oblodzenia przestał zagrażać.

Maty grzejne na dach

Elektryczna mata grzejna jest świetnym wyjściem w sytuacji, gdy trzeba pozbyć się hałd śniegu na budynkach. Zakłada się ja sezonowo i podłącza pod napięcie o mocy jednostkowej 300 do 400V na metr kwadratowy. Istnieje też możliwość zastosowania wyższych parametrów do rozpuszczania większej ilości zamarzniętego śniegu.

Ogrzewanie dróg dojazdowych i chodników

W przypadku podjazdów i chodników stosuje się kombinacje przewodów i mat grzewczych. Wówczas system może być rozłożony zarówno na całym chodziku lub drodze, jak i w wersji oszczędnej – w miejscach torów jazdy czy ruchu pieszego. Przy tym konieczne jest wykonanie kanałów odpływowych, którymi będzie spływać woda.

Systemy przeciwoblodzeniowe powinny pracować stale, albowiem czekanie, aż nazbiera się lodu, nie jest zbyt ekonomicznym wyjściem. Do rozpuszczenia grubej warstwy zmarzliny będzie potrzebna o wiele większa moc niż podczas bieżącego rozmrażania.

Ogrzewanie rur

Rury ogrzewa się za pomocą owiniętych na nich przewodów. Zazwyczaj umieszczone są one spiralnie na odcinku przewodu rurowego i podłączony do odpowiedniego napięcia. Kable mogą być samoregulujące lub współpracować z termostatem, a zamocowane są zwykle taśmą.

Materiał partnera