sterowniki do mycia udojni

Sterowniki do mleczarstwa. W które z nich się zaopatrzyć?

Jedną z najważniejszych gałęzi szeroko pojętego rolnictwa jest przemysł mleczarski. Dlatego tworzone są technologie, których zadaniem jest możliwie największe zwiększenie wydajności w obrębie tej branży oraz usprawnienie jej funkcjonowania. Ogromnym postępem w automatyzacji przetwórstwa i produkcji w przemyśle mleczarskim (i nie tylko) są programowalne sterowniki czasowe. Dowiedz się o nich więcej.

Programowalne sterowniki czasowe – co warto o nich wiedzieć?

Podstawowym zadaniem automatyzacji procesów technologicznych jest zwiększenie wydajności dotychczasowej produkcji. Jest to niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników wpływających na działalność przemysłu mleczarskiego. Pomóc w tym może wykorzystanie programowalnych sterowników czasowych, dzięki którym znacznie łatwiejsze staje się zarządzanie kilkoma urządzeniami zewnętrznymi w przewidzianym czasie.

Programowalne sterowniki czasowe wykorzystywane są w urządzeniach związanych z myciem schładzalników mleka i udojni oraz sterowaniem mieszadłem w zbiorniku. W ten sposób możliwe jest udoskonalanie dotychczasowych procesów lub wprowadzanie modernizacji w obrębie gospodarstw, które dopiero rozpoczynają prace związane z automatyzacją produkcji i przetwórstwa.

To właśnie za sprawą automatyzacji urządzeń przemysłowych możliwe jest rozwijanie dotychczasowego zaplecza technologicznego. Programowalne sterowniki czasowe cechują się wysoką precyzją, dzięki czemu ustawione procesy odbywać się będą w konkretnym czasie, temperaturze oraz ilości cykli. Programy fabryczne można edytować, za sprawą czego jeszcze łatwiejsze jest wprowadzenie ich do danego gospodarstwa oraz dostosowywanie w przypadku zmieniających warunków technologicznych.

Produkcją i dystrybucją programowalnych sterowników czasowych dla branży mleczarskiej zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak MAKOT z siedzibą w Wieliczce.

Zastosowanie sterowników MCH

Oprócz programowalnych sterowników czasowych możliwe jest również wprowadzenie takich urządzeń jak sterowniki MCH. Na rynku dostępnych jest ich kilka modeli, dzięki czemu znacznie łatwiejsze jest ich dostosowanie do posiadanego już zaplecza technologicznego. Sterowniki MCH w przeciwieństwie do programowalnych sterowników czasowych – Są zespolonym urządzeniem do schładzania mleka oraz mycia schładzalników i udojni, umieszczone w jednej, szczelnej obudowie, programowane są już na etapie instalatorskim. W ten sposób uzyskiwana jest konkretna charakterystyka ich pracy, który optymalnie będzie odpowiadała na zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Dzięki nim możliwe jest skorzystanie z kilku domyślnych preinstalowanych programów, lub zmodyfikowanie ich do aktualnych potrzeb technologicznych.

Materiał partnera