sposoby wykorzystania kart zblizeniowych przepustka

Sposoby wykorzystania kart zbliżeniowych

Chyba każdy miał okazję zetknąć się z kartą zbliżeniową. Jednak większość osób kojarzy je głównie jako środek płatniczy. W rzeczywistości mają one znacznie szersze zastosowanie. Ułatwiają nie tylko płatności, ale zapewniają też dostęp do wielu usług. Karty zbliżeniowe mają zastosowanie w  wielu branżach i trudno na co dzień byłoby się bez nich obejść. Są one nośnikami informacji graficznych i danych zapisanych w chipie.

Jak działa karta zbliżeniowa?

Karty plastikowe wiele lat temu na stałe zagościły w portfelach Polaków. Jednak od 2008 roku można spotkać się z ich zbliżeniowymi wersjami. W jaki sposób one działają? Zasada działania kart zbliżeniowych jest bardzo prosta i oparta na indukcji elektromagnetycznej. Karty zbliżeniowe mają wbudowany niewielki mikroprocesor, pamięć i antenę. Nie znajdziemy w kartach zbliżeniowych własnego źródła zasilania. Są to urządzenia pasywne. Ich działanie uaktywnia się poprzez zbliżenie karty do czytnika RFID emitującego fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Po  zbliżeniu  karty do czytnika jest uruchamiana jej cewka, a wokół anteny pojawia się pole elektromagnetyczne. Energia tego pola pozwala wysłać do czytnika sygnał, czyli kod autoryzacyjny, numer karty oraz informację na temat jej ważności.

Technologia zbliżeniowa znacznie ułatwiła dokonywanie transakcji płatniczych, ale też przyśpieszyła dostęp do wielu usług. Karty te są dziś niezbędne – wykorzystuje się je na każdym kroku. Działają szybko, są niezawodne, a ich niewielkie rozmiary pozwalają je przechowywać w portfelu 

– podkreśla specjalista z firmy CartPoland.

Jakie zastosowanie mają karty zbliżeniowe?

Ogromną zaletą kart zbliżeniowych jest to, że nie służą one wyłącznie do odczytu danych. Te z nich, które zostały wykonane w technologii NFC, mają zasięg do 20 cm, a niektóre z kart RFID działają nawet wtedy, gdy od czytnika dzieli je aż 60 cm. Ich atuty – szybkość odczytywania i zapisywania danych – zostały docenione przez wiele branż. Są one wykorzystywane jako karnety na baseny i siłownie. Nierzadko sięgają po nie organizatorzy imprez masowych, aby ułatwić gościom wejście do obiektu czy korzystanie z atrakcji.

Ponadto sporo osób korzysta z nich na co dzień, gdyż stanowią karty parkingowe, biblioteczne, elektroniczne bilety komunikacji miejskiej, a także legitymacje studenckie. Pracodawcy wykorzystują je do ewidencjonowania czasu pracy swojego personelu. Natomiast różne firmy sięgają po nie, tworząc programy lojalnościowe – karty takie służą na przykład do zbierania punktów, które następnie wymieniane są na nagrody. Karty zbliżeniowe to też identyfikatory i przepustki umożliwiające wejście na dany teren. Te z nich, które mają daleki zasięg, znalazły zastosowanie w branży logistycznej – wykorzystuje się je między innymi do znakowania towarów.

Materiał partnera