wiertła do frezarki

Sposoby obróbki aluminium

Aluminium jest to jeden z najczęściej występujących w przyrodzie pierwiastków. Ten glin o czystości technicznej zalicza się do materiałów niezależnych, czyli metali, które nie mają w swoim składzie żelaza. Dzięki swoim właściwościom, takim jak plastyczność, lekkość, odporność na korozję i dobre przewodnictwo cieplne, ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Aby jednak można było tworzyć z niego zarówno duże konstrukcje, jak i niewielki elementy, musi zostać wcześniej poddany obróbce. Jakie są sposoby obróbki aluminium?

Najpopularniejszym sposobem obróbki żelaza, materiałów niezależnych, a także tworzyw sztucznych konstrukcyjnych jest obróbka skrawaniem. Polega ona na nadawaniu materiałom różnych kształtów poprzez ścinanie odpowiedniej ilości warstw. W trakcie tego rodzaju obróbki ubytkowej, narzędzie tnące dokładnie usuwa nadmiar materiału, dzięki czemu można uzyskać dowolny kształt. Z pomocą tej metody powstają zarówno duże konstrukcje, jak i drobne elementy wchodzące w skład podzespołów maszyn i urządzeń. Technika ta daje w zasadzie nieograniczone możliwości i pozwala na nadanie elementom dowolnych kształtów. Nie dziwi więc fakt, że ma powszechne zastosowanie, także w obróbce aluminium.

Duża plastyczność aluminium sprawia, że w łatwy sposób można poddawać je obróbce skrawaniem. Dzięki toczeniu i frezowaniu można nadać mu dowolne kształty i wymiary. Jako że stopy aluminium posiadają duży współczynnik rozszerzalności liniowej, a jednocześnie niewielki współczynnik sprężystości wzdłużnej, są one dobrze skrawalne. Dzięki temu powstają z nich blachy, druty, kształtowniki, rury, puszki, a także wiele innych elementów wykorzystywanych zarówno do tworzenia dużych konstrukcji, jak i detali.

Najlepszym sposobem pozwalającym nadać aluminium pożądany kształt jest obróbka CNC. O to, dlaczego jest to rekomendowana metoda zapytaliśmy pracownika firmy Cmplast, zajmującej się obróbką skrawaniem. CNC to nowoczesna technologia obróbki oparta na działaniu maszyn sterowanych numerycznie. Mikrokomputer będący ich najważniejszym elementem, steruje wszystkimi procesami, w wyniku czego można dokładnie zaplanować kształt, rozmiar, jak i strukturę obrabianego materiału. Rolą człowieka jest jedynie nadzór nad maszyną i wprowadzanie odpowiednich parametrów. Jest to rewolucyjne rozwiązanie w stosunku do technologii tradycyjnej, ponieważ można dzięki niemu osiągnąć precyzję i dużą powtarzalność tworzonych elementówMetoda ta sprawdza się także w przypadku aluminium, bowiem dzięki niej można uzyskać dokładnie taki kształt, jaki planowano, a dodatkowo nie wymaga to obróbki wykańczającej, co znacznie obniża koszty, twierdzi nasz rozmówca. Nie ulega więc wątpliwości, że obróbka skrawaniem CNC jest najlepszą metodą pracy z aluminium.

Materiał partnera