dozowanie kleju

Sposoby na precyzyjne dozowanie kleju

Aby klej był skuteczny, musi być precyzyjnie dozowany na daną powierzchnię. Kleje błyskawiczne są już fabrycznie wyposażone w specjalną końcówkę z dozownikiem. Dzięki temu można umieścić niewielką ilość kleju na pożądane miejsce. Jednak nie zawsze jest to możliwe – bardzo często stosuje się preparaty wymagające dodatkowego, specjalnego wyposażenia. Poniżej przyjrzymy się, z jakiego sprzętu i akcesoriów możemy w tym celu skorzystać.

Aplikatory i wyciskacze

Aplikatory i  wyciskacze można podzielić na sprzęt mechaniczny i pneumatyczny. Wykonane z wysokiej jakości materiałów ręczne aplikatory posiadają wypychacz, który umożliwia precyzyjne dozowanie kleju. Manualne aplikatory są produktami dobrej jakości, a jednocześnie nie są drogim sprzętem. Pistolety pneumatyczne są z kolei sprzętem dedykowanym do przemysłu – są to solidne, wytrzymałe i bardzo wydajne pistolety do różnego rodzaju klejów. Duży wybór aplikatorów ręcznych i pneumatycznych znajdziemy w dobrych, specjalistycznych sklepach, takich jak chociażby Woronko Kleje. Pistolety ręczne dostaniemy już za niecałe 100 zł, natomiast pistolet pneumatyczny z racji przemysłowego przeznaczenia to już zdecydowanie wyższy koszt.

Dysze mieszające i igły dozujące

Dysza mieszająca do kleju jest akcesorium wspomagającym precyzyjną aplikację kleju. Nakręcane dysze są to jednorazowe końcówki, umożliwiające mieszanie dwuskładnikowych  klejów. Bezpieczna i czysta praca jest możliwa dzięki szczelnemu połączeniu między kartuszem a mieszaczem. Dysze wykonywane są ze sztucznego tworzywa. Wyciskanie kleju poprzez dyszę gwarantuje dobre mieszanie składników kleju. Obcinając końcówkę tego akcesorium, możemy nakładać pasma preparatu o właściwej średnicy.

Z kolei igła dozująca jest niewielkim, ale bardzo istotnym akcesorium ułatwiającym precyzyjne dozowanie chemicznych preparatów, w tym przede wszystkim – kleju. Do wyboru mamy kilka rodzaju igieł, które należy dobrać odpowiednio do systemu dozującego. Najbardziej powszechne są igły stożkowe, wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki swojej budowie są doskonałe do lepkich preparatów. Poza igłami z tworzyw sztucznych możemy również dostać igły z końcówkami ze stali nierdzewnej – w związku z budową sprawdzą się w przypadku preparatów o niższej lepkości – na przykład przy klejach utwardzanych światłem UV. Poza wyżej opisanymi igłami, znajdziemy również igły dozujące do kleju wykonane z  polipropylenu.

Jeśli preparat chemiczny, jakiego używamy nie posiada wyposażenia umożliwiającego precyzyjną aplikację, należy zakupi niezbędny sprzęt w zależności od rodzaju preparatu i pracy, jaka powinna być z jego wykorzystaniem wykonana.

Materiał partnera