Spawacz amator

Spawacz amator. Propozycja sprzętu dla spawaczy amatorów.

Spawanie to trudna metoda łączenia metali, w której najważniejszą rolę odgrywa równy, idealnie wykonany spaw. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć się samodzielnego, amatorskiego spawania we własnym warsztacie czy garażu. Dowiedz się, jaką odzież ochronną wybrać, którą spawarkę kupić i w jakie dodatkowe akcesoria warto się zaopatrzyć.  Sprawdź naszą propozycję sprzętu dla spawaczy amatorów.

Ubiór i stanowisko pracy spawacza

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę zawodową jako spawacz, czy jedynie czasami wykonujesz amatorsko pojedyncze zlecenia – musisz zadbać o odpowiedni ubiór i dobrze przygotować stanowisko pracy. Spawanie niesie za sobą szereg szkodliwych czynników, takich jak:

 • pyły,
 • kurz,
 • hałas,
 • odpryski nagrzanego metalu,
 • promieniowanie UV i IR.

Aby chronić siebie, otoczenie, a także osoby mogące znaleźć się w pobliżu stanowiska pracy spawaczy, dobrze jest wydzielić to miejsce specjalnym parawanem. Buduje się go ze stalowego stelażu oraz kurtyn lub lameli, które spełniają wymagane normy. Pozwala to wybudować dowolnej wielkości stanowisko, a w razie potrzeby i dalszego rozwoju działalności dowolnie je rozszerzać.

W pobliżu prac spawalniczych może dojść do pożaru w wyniku rozprysku płynnego metalu, poślizgnięcia się operatora czy innych niebezpieczeństw. Dlatego warto zaopatrzyć się w takie produkty jak:

 • gaśnice proszkowe lub pianowe,
 • koce przeciwpożarowe,
 • specjalistyczne maty antypoślizgowe i niepalne.

Pomieszczenie do spawania musi mieć zapewnioną wentylację oraz posiadać drzwi lub okna otwierane na zewnątrz. Na pewno nie powinno się rozpoczynać swojej amatorskiej przygody ze spawalnictwem w piwnicy czy drewnianej, łatwopalnej szopie. Lepiej zbudować stanowisko w garażu czy warsztacie.

Spawacz powinien też pamiętać o środkach ochrony osobistej. Podstawowe elementy ubioru to:

 • maska lub przyłbica spawalnicza,
 • rękawice spawalnicze,
 • niepalna odzież ochronna,
 • buty spawalnicze,
 • półmaski filtrujące.

Jaką spawarkę wybrać?

Zastanawiasz się, jaka spawarka jest odpowiednia na początek? Poniżej wskazujemy, na co zwrócić uwagę. Pamiętaj jednak, że idealnie wykonane spawy to lata praktyki i dobrze przygotowane stanowisko, wyposażone w środki ochrony osobistej, a także stół warsztatowy lub stół obrotowy spawalniczy. Największy wpływ na wybór spawania mają: metoda spawania i parametry spawarki

 • Metoda spawania – najłatwiejsza i najprostszą opcją jest zakup migomatu i rozpoczęcie swojej przygody ze spawaniem MIG/MAG, które wykorzystują elektrodę nietopliwą.
 • Typ spawarki – na rynku dostępne są spawarki transformatorowe i inwertorowe, z czego te pierwsze są tańsze, jednak mniej wytrzymałe. Z czasem każdy dopłaca do inwertorowej, dlatego lepiej jest się zdecydować właśnie na nią.
 • Zasilanie i moc spawarki – w domu korzysta się z napięcia 230 V, dlatego najbezpieczniej jest wybrać spawarkę o natężeniu prądu elektrycznego 200 A.
 • Wielkość urządzenia – na rynku dostępne są różnego rodzaju spawarki, jednak najlepszym wyborem do amatorskich prac są małe spawarki mobilne.

Dodatkowe urządzenia do spawalnictwa

Wspomnieliśmy o samej spawarce, a także środkach ochrony osobistej. Czy w procesie spawania biorą udział jeszcze jakieś dodatkowe urządzenia ułatwiające pracę? Opowiedział nam o tym pracownik firmy Bartom – producent manipulatorów spawalniczych:

Proces spawania nie jest prosty, ale jest wiele sposobów, aby sobie go ułatwić. W warunkach domowych, kiedy spawanie jest czysto amatorskie, trudno jest mówić o skomplikowanych robotach spawalniczych czy specjalistycznych manipulatorach do pozycjonowania przedmiotów. Warto jednak wiedzieć, że na rynku są dostępne obrotniki, stoły obrotowe czy pozycjonery warsztatowe do spawania detali ważących około 100 kg. Z pewnością ułatwią pracę i pozwolą szlifować dobre nawyki podczas spawania.

Można z góry założyć, że amator spawania będzie szukał niedużej, mobilnej spawarki o mocy do 230 V. Najczęściej sięgnie po metodę MIG/MAG. Nie powinien on jednak zapominać o pełnej odzieży ochronnej oraz ochronie stanowiska spawalniczego. Mimo że podejmuje się tej czynności jedynie amatorsko czy hobbystycznie, bezpieczeństwo jego oraz otoczenia powinno być najważniejsze. Dlatego oprócz odpowiedniej spawarki trzeba przygotować niepalne stanowisko, akcesoria przeciwpożarowe, a także odzież ochronną wraz z osłoną twarzy, rękawicami i specjalistycznymi butami.

Materiał partnera