sodowanie kostki brukowej

Sodowanie jako pomoc przy czyszczeniu kostki brukowej

Kostka brukowa jest wystawiona na zabrudzenia związane z działaniem czynników zewnętrznych, takich jak nawiewanie pyłów oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Sprawia to, że wyczyszczenie jej tradycyjnymi metodami jest niezwykle czasochłonne. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia w postaci sodowania.

W jaki sposób przebiega proces sodowania kostki brukowej?

Sodowanie jest metodą pokrewną do piaskowania, jednak w tym przypadku czyściwem jest soda oczyszczona (NaHCO3), której mieszanka z powietrzem jest wyrzucana pod ciśnieniem. W przeciwieństwie jednak do piaskowania jest to metoda bezpyłowa, która nie uszkadza czyszczonej powierzchni.

Ogromną zaletą związaną z sodowaniem jest możliwość pracy bez przygotowywania specjalnych zabezpieczeń. Jest to związane z faktem, że soda jest neutralna dla środowiska i rozpuszczalna w wodzie. Niepoświęcanie czasu na tworzenie specjalnych ram ochronnych sprawia, że sama technologia jest tańsza oraz bardziej efektywna, ponieważ pozwala na dokonanie wielu prac czyszczących w znacznie krótszym czasie.

Sodowanie zapewnia również znacznie większy wybór czyściwa. Istnieje bowiem siedem rodzajów granulatu, który różni się między sobą ziarnistością, twardością oraz kształtem. W ten sposób możliwe jest dokładne dobranie odpowiednich parametrów czyściwa do rodzaju zabrudzenia oraz kostki brukowej. To szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę, że kostki brukowe znacznie różnią się od siebie nie tylko fakturą, ale również budową.

Czyszczeniem przy pomocy technologii sodowania zajmują się formy, takie jak SODABLAST24 z Warszawy.

Jakie istnieją rodzaje czyszczenia przy pomocy sodowania?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na czyszczenie kostki brukowej, czy elewacji budynków, istnieje kilka rodzajów sodowania. Wybór odpowiedniego trybu pracy nie tylko pozwala na zwiększenie skuteczności czyszczenia, ale również ma ogromne znacznie dla zachowania bezpieczeństwa powierzchni poddawanej pracom.

Podstawowo wyróżnia się trzy rodzaje sodowania:

Standardowe – polega ono na czyszczeniu twardy powierzchni przy pomocy mieszanki sody z powietrzem, która jest wyrzucana pod ciśnieniem. Bywa wykorzystywana do oczyszczania i matowienia ścian, które dzięki temu zyskują od razu większą chłonność i są gotowe do malowani.

Hydrodynamiczna – polega na dodaniu do mieszanki czyszczącej osłony wodnej, która sprawia, że w trakcie sodowania nie dochodzi do pylenia.

Mix wodny – ten rodzaj sodowania polega na zwiększeniu udziału wody w gotowej mieszance, dzięki czemu czyściwo po kontakcie z zabrudzeniem jest rozpuszczane.

Materiał partnera