mężczyzna w maseczce

Służbowe wyjazdy w czasie pandemii – zapewnij pracownikom bezpieczny nocleg

Pandemia COVID-19 bardzo zmieniła życie wielu przedsiębiorców, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wiele branż stara się na nowo odnaleźć w aktualnej rzeczywistości, jednak sytuacja jest dynamiczna, a kwestie prawne stale się zmieniają. W większości firm prace nadal trwają, jednak pracownicy w dużej części pracują zdalnie w swoich domach. Jak wyglądają służbowe podróże w czasie pandemii? Czy działają na takich samych zasadach jak wcześniej?

Jak wyglądają służbowe wyjazdy i funkcjonowanie hoteli podczas pandemii?

Pandemia to trudny czas dla każdego z nas. Niektóre branże są zamykane, dzieci mają zmieniany sposób nauki, a pracownicy muszą przyzwyczaić się do nowych wytycznych lub zmiany sposobu wykonywania obowiązków. Znaczna część firm nadal świadczy swoje usługi, a w niektórych z nich zmieniły się jedynie kwestie związane z odpowiednim przystosowaniem miejsc pracy. Gospodarka nie może się zatrzymać, a do utrzymania firmy konieczne są spotkania biznesowe i wiążące się z tym delegacje. Hotele w Gdańsku są obecnie dostępne jedynie dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej, osób wykonujących zawód medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów. Z usług hoteli mogą korzystać osoby w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego. Ograniczenia nie objęły także hoteli robotniczych i hoteli dla pracowników sezonowych. Warto dodać, że jeżeli ktoś mieszkał w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia nakładającego restrykcje na branżę hotelową, nadal może kontynuować w nim swój pobyt.

Sytuacja rozwija się dynamicznie, a niektóre decyzje podejmowane są z dnia na dzień. Osoby, których praca opiera się w znacznej mierze na podróżach służbowych, bardzo często korzystają z usług hoteli. Dla wielu osób wyjazdy służbowe to obowiązki zawodowe, które są po prostu koniecznością. Podczas pandemii koronawirusa, możemy trafić na szereg tak zwanych “fake newsów”, które wprowadzają w błąd. Z tego powodu nie warto opierać się na informacji przeczytanej w pierwszym lepszym źródle. Dobrze jest korzystać z państwowych informacji, które opierają się na konkretnych normach prawnych. Warto pamiętać, że koronawirus nie zwalnia z konieczności przestrzegania prawa pracy, ale zdarza się, że wystąpi bezwzględna potrzeba odbycia podróży służbowej. W takiej sytuacji firma powinna zapewnić pracownikowi bezpieczny nocleg.

Jak znaleźć nocleg, w którym będziemy czuć się bezpiecznie?

Wyjazdy służbowe do innego miasta wiążą się bardzo często z koniecznością rezerwacji miejsca w hotelu. Przy wyborze hotelu warto zwrócić uwagę na to, czy obiekt dezynfekuje pomieszczenia hotelowe. W czasie pandemii stworzenie sterylnego środowiska pozbawionego bakterii, wirusów czy alergenów jest bardzo ważne, szczególnie dla osób, które zamierzają wynająć taki pokój hotelowy.

W naszym hotelu przestrzegamy wszelkich obostrzeń, wprowadzamy dodatkowe zabezpieczenia i dokładnie dezynfekujemy wszystkie pokoje oraz inne pomieszczenia znajdujące się na terenie naszego obiektu. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim osobom nocującym w hotelu całkowite bezpieczeństwo – zauważa przedstawiciel Hotelu Amber w Gdańsku, który oferuje specjalne pakiety dla firm i instytucji, dzięki którym można zorganizować konferencję, spotkanie biznesowe, przeprowadzić rekrutację, czy szkolić personel w komfortowych warunkach.

Jeżeli na delegację jedziemy w kilka osób, zadbajmy o pokój jednoosobowy, który zapewni nam większe bezpieczeństwo. Przebywanie samemu w pokoju nie narazi nas wówczas na kontakt z innymi osobami, które mogą być nosicielem wirusa. Bardzo ważne jest także zachowanie wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa, które mają służyć nie tylko ochronie siebie, ale również personelu. Wybierając hotel, warto zwrócić uwagę, aby był przestronny i posiadał stałą cyrkulację powietrza. Istotne jest także przygotowanie higieniczne i sanitarne, np. dostęp do środków dezynfekujących, mydła i ciepłej wody. Przed rezerwacją noclegu zwróćmy uwagę na fakt, że niektóre miejsca noclegowe przestały świadczyć swoje usługi, również dla osób w delegacji, dlatego warto przed wyjazdem służbowym zweryfikować, czy dane miejsce nadal funkcjonuje.

Materiał partnera