Windykacja

Skuteczna windykacja należności. Co warto wiedzieć?

Windykacja wydaje się procesem czasochłonnym i skomplikowanym, dlatego wiele osób zwleka z podjęciem działań mających na celu odzyskanie długu. Okazuje się jednak, że im dłużej czekamy na spłatę należności, tym mniejsza szansa, że dłużnik wywiąże się ze swojego obowiązku. Co warto wiedzieć, aby windykacja należności była skuteczna? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Skuteczna windykacja powinna być przede wszystkim legalna. Wierzyciel ma bowiem wiele możliwości na to, aby odzyskać swój dług: od polubownego rozwiązania sprawy, aż po sprawę sądową i nakaz komorniczy.

Windykacja miękka – polubowne załatwienie sprawy

Nie warto zwlekać z podjęciem działań wobec dłużnika. Statystyki są jednoznaczne. Po upływie dwóch miesięcy od pierwotnego terminu spłaty należności szansa, że odzyskamy swój dług wynosi 50% – mówi specjalista z Wielkopolskiego Biura Dochodzenia Odszkodowań z Poznania – Po upływie sześciu miesięcy szansa, że dłużnik nie ureguluje płatności wynosi już 80%. Im szybciej, tym lepiej – zwłaszcza, jeśli na niesłowność dłużnika będziemy mieli świadków. Lepiej zapamiętają sprawę, która dzieje się na bieżąco, niż sytuację, która odbyła się kilka miesięcy temu.

Tym bardziej, że na wczesnym etapie windykacji możemy liczyć na polubowne załatwienie sprawy. Warto być konsekwentnym – określić plan działania i konsekwentnie się go trzymać. Dłużnika możemy informować o konieczności spłaty należności za pomocą telefonów, smsów, a także wizyt osobistych. Przydatne może być również poinformowanie dłużnika o konsekwencjach, które mogą płynąć z niezapłaconego długu – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Poważne potraktowanie wierzyciela zwiększa skuteczność odzyskania długu. Być może uda nam się dogadać i załatwić sprawę polubownie. Pamiętajmy jednak, by nie działać pod wpływem silnych emocji – wysyłając wiadomości i pisma lepiej zachować zimną krew. Nie muszą to być informacje pisane stricte prawniczym językiem, warto jednak nie przekraczać granic prawa, na przykład groźbami. Wezwania do zapłaty mogą być bowiem dowodem na kolejnym etapie postępowania, jeśli polubowne załatwienie sprawy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Zastosowanie środków o charakterze prawnym – windykacja sądowa i egzekucyjna

W przypadku, kiedy dłużnik unika możliwości załatwienia sprawy polubownie pozostaje nam zgłoszenie sprawy do sądu. Możliwości w tym przypadku są dwie: postępowanie nakazowe lub sprawa cywilna. Pierwsza możliwość jest zdecydowanie szybsza, ponieważ sąd rozpoznaje sprawę na postępowaniu niejawnym, bez udziału powoda i pozwanego. Jednak nie zawsze jest taka możliwość: konieczne jest bowiem przedstawienie dokumentów, wymaganych do tego, aby postępowanie odbyło się w trybie nakazowym. Jeżeli są rozpatrzy pozytywnie nasz wniosek wyda nakaz zapłaty, upoważniający dłużnika do zapłaty zobowiązania wraz z pozostałymi kosztami w terminie dwóch tygodni od uzyskania nakazu. Dłużnik może złożyć zarzuty wobec nakazu, a jeśli będą one skuteczne dalsze postępowanie będzie toczyło się na drodze cywilnej.

W przypadku uzyskania informacji o nakazie zapłaty wierzyciel może rozpocząć czynności umożliwiające zabezpieczenie majątku dłużnika na poczet spłaty zobowiązania. Jak więc widać jest to rozwiązanie szybsze od tradycyjnej drogi sądowej – jednak uzyskanie nakazu zapłaty nie jest sprawą łatwą – dodaje specjalista – Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby mieć pewność, że windykacja zostanie przeprowadzona właśnie w ten sposób. Dzięki temu szybko i skutecznie odzyskamy swój dług.

Materiał partnera