podesty ruchome

Serwis podestów ruchomych. Co psuje się najczęściej?

Wykonywanie prac na wysokościach to nie lada wyzwanie. Montaż elementów konstrukcyjnych, mycie okien w biurowcach czy też naprawy przy liniach elektroenergetycznych wymagają zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa. Dlatego powstały podesty ruchome, czyli dźwignice, które umożliwiają przemieszczanie się w pionie i poziomie na konkretne wysokości.  Niestety, te pojazdy są narażone na awarie. Co psuje się w nich najczęściej?

Awarie podestów ruchomych – jakie są najpowszechniejsze?

Podesty ruchome, które znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale też w przemyśle i transporcie, ulegają awariom z kilku powodów. Głównym czynnikiem jest nieprawidłowa obsługa sprzętu, niezgodna z zaleceniami producenta: na przykład podnoszenie zbyt dużej ilości ciężarów, których waga przekracza dopuszczalną. Podesty ruchome są też narażone na uszkodzenie przez intensywną eksploatację lub brak umiejętności kierowania tymi pojazdami. Do awarii dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy ich obsługą zajmuje się niewyszkolony pracownik, bez stosownych uprawnień.

Powyższe czynniki mają wpływ na trzy najpoważniejsze awarie podestów ruchomych. Pierwsza obejmuje układ hydrauliczny, w którym może dojść na przykład do wycieków płynu hydraulicznego. W tym przypadku konieczne jest znalezienie źródła wycieku i jego naprawa. Bywa, że problemy z układem nie są tak skomplikowane i wystarczy zwykłe oczyszczenie zaworu.

– W wielu przypadkach uszkodzenia układu objawiają się gwałtownymi skokami ciśnienia i dziwnym hałasem. Warto więc reagować natychmiast, jeżeli pojawią się takie niepokojące sygnały

– mówi specjalista z firmy  Z.U.H. Wózki Widłowe Auto Gaz S.C..

Druga najpowszechniejsza awaria dotyczy platform podestów. Przejawia się ona utratą stabilności, brakiem możliwości bezpiecznych manewrów lub po prostu utrudnieniami z podniesieniem platformy. Niebezpieczne jest też uszkodzenie zamknięcia platformy, które może doprowadzić do wypadku.

Trzecia najczęstsza awaria jest związana z ogumieniem pojazdu. Jazda po nierównym terenie często skutkuje zużyciem bieżnika, a zaniedbane opony wpływają negatywnie nie tylko na stabilność, ale też całkowicie uniemożliwiają przemieszczanie się po danym obszarze.

Serwis podestów ruchomych – co to jest?

Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, warto zgłosić się do serwisu podestów ruchomych, w którym specjaliści kompleksowo zajmą się naprawą sprzętu. Ich zakres obowiązków jest bardzo szeroki, więc z powodzeniem wyeliminują drobniejsze, jak i większe uszkodzenia.  Ważne, by skorzystać z usług renomowanych firm, które posiadają stosowne uprawnienia i certyfikaty.

Materiał partnera