scrapbooking

Scrapbooking – własnoręczne tworzenie i dekorowanie albumów, kartek i zaproszeń

Po latach zapomnienia rękodzieło artystyczne znów wraca do łask. Dużą popularnością cieszy się wiele nowych lub nieznanych wcześniej w naszym kraju technik rękodzielniczych. Jedną z nich jest scrapbooking – pierwotnie tworzenie i dekorowanie albumów ze zdjęciami oraz pamiątkami, a obecnie przede wszystkim kartek, zaproszeń czy karnetów. Opisujemy początki scrapbookingu, jego obecną formę i podpowiadamy, co kupić, by zacząć z nim swoją przygodę.

Krótka historia scrapbookingu

Skąd w ogóle wziął się pomysł na samodzielnie wykonywane albumy? Jak opowiada nam nasza rozmówczyni ze Sklepu Plastycznego 24 w Otwocku: Scrapbooking narodził się w Anglii na przełomie XV i XVI wieku, jednak szczególną popularność zdobył w Stanach Zjednoczonych. Pierwszymi znanymi scrapbookerami były osoby, które zapewne mało kto podejrzewałby o tworzenie i dekorowanie albumów, a mianowicie prezydent USA Thomas Jefferson i pisarz Mark Twain. Scrapbooking nabierał popularności wraz z rozwojem fotografii. Coraz więcej osób stać było na wykonywanie zdjęć, które umieszczano w albumach wraz z fragmentami gazet czy notatkami, dzięki czemu zaczęły one przybierać formę pamiętników.

Scrapbooking współcześnie

Obecnie scrapbooking nadal cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, jednak dzięki Internetowi dowiedział się o nim właściwie cały świat. Specjalistyczne sklepy z narzędziami i materiałami do scrapbookingu pojawiły się w USA oraz Europie Zachodniej już kilkadziesiąt lat temu, a w ostatnich latach także w Polsce. Większość z nich funkcjonuje tylko w sieci, ale, przede wszystkim w większych miastach, można natknąć się na sklepy stacjonarne poświęcone wyłącznie scrapbookingowi. Nic dziwnego, bo coraz więcej osób podejmuje się tworzenia ozdobnych kartek z życzeniami, zaproszeń na imprezy okolicznościowe, notesów, pamiętników czy pudełek, dzieląc się swoimi pracami na wyrastających jak grzyby po deszczu blogach.

Co kupić, by zacząć przygodę ze scrapbookingiem?

Podstawowym elementem każdego scrapbookowego projektu jest papier do scrapbookingu – specjalny rodzaj papieru, który jest bezkwasowy, nie zawiera ligniny i wyróżnia się wysoką trwałością. Jeśli chcemy stworzyć album, w sklepach możemy znaleźć gotowe bazy, zarówno składające się z samych kartek, jak też z gotową okładką oraz stronami w niestandardowym kształcie. Gdy mamy już papier lub bazę, możemy przejść do dekorowania naszej pracy. W roli dodatków doskonale sprawdzą się farby, markery i kolorowe długopisy, jak również tasiemki, wstążeczki czy kokardki, które mogą posłużyć także do zamaskowania miejsc łączeń papierów. A poza tym… scrapbooking pozostawia szerokie pole do popisu dla naszej wyobraźni. Pracę można udekorować właściwie każdym elementem, który nam się podoba. W końcu to nasze własne, bardzo osobiste dzieło.

Materiał partnera