Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Szczecinie. Charakterystyka

Patrząc na dane z ostatniego roku, możemy powiedzieć, że w Szczecinie mieliśmy do czynienia ze swoistym boomem mieszkaniowym. Z danych portalu otodom.pl wynika, że pod koniec 2018 roku za metr mieszkania w Szczecinie trzeba było zapłacić 5835 zł/mkw na rynku pierwotnym i 5456 zł/mkw na rynku wtórnym. Jeśli porównamy to z danymi NBP z rynku pierwotnego za 2017 (5400 zł/mkw) i 2016 (nieco ponad 4800 zł/mkw) widzimy, że ceny mieszkań w stolicy województwa zachodniopomorskiego rosną bardzo dynamicznie.

Szczecin nie jest wiodącym rynkiem mieszkaniowym w Polsce, a jego pozycja na pewno ustępuje największym miastom (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań). Jednak w ostatnich latach widać wyraźną zmianę zarówno w ilości jak i jakości mieszkań powstających na rynku pierwotnym. Potwierdza to dynamika wzrostów cen nieruchomości, która jest jedną z najwyższych dla wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

Boom ten dotyczy nie tylko nieruchomości mieszkaniowych, ale także komercyjnych. Tutaj prym wiodą szczególnie inwestycje magazynowe. Niewątpliwą zaletą Szczecina jest jego atrakcyjne położenie i dobra sieć transportowa. Umożliwiające dobrą komunikacje z zresztą kraju, Europą Zachodnią i Skandynawią. Sprawia to, że Szczecin jest postrzegany jako atrakcyjne miejsce do inwestowania, co przekłada się na rozwój rynku nieruchomości w mieście.

Budownictwo mieszkaniowe

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych widoczna jest tendencja charakterystyczna dla dużych miast, gdzie następuje migracja ludności z zatłoczonego centrum na obrzeża. Przeprowadzka ta pozwala zamieszkać w bardziej przestronnych i otoczonych zielenią nieruchomościach. Jak wyjaśnia specjalista z Caro Development Polska: bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w Szczecinie nowe domy w tzw. zabudowie szeregowej albo bliźniaczej. Ich atutem jest przede wszystkim komfort, nieporównywanie wyższy niż w mieszkaniach w blokach na zatłoczonych osiedlach.

W mieście widać też rozwój segmentu mieszkań na wynajem. Jest to związane z dużym zapotrzebowaniem na najem terminowy, napędzanym przez studentów i osoby, które przeprowadzają się do Szczecina w poszukiwaniu pracy albo wyższych zarobków. Podsumowując, można powiedzieć, że szczeciński rynek nieruchomości ma naprawdę wiele do zaoferowania, a biorąc pod uwagę niższe ceny za metr kwadratowy niż w innych miastach wojewódzkich, to bardzo atrakcyjny rynek przede wszystkim dla klientów.

Materiał partnera