Różnice między instalacją wentylacyjną a klimatyzacyjną

Klimatyzacja i wentylacja – te systemy często są wymieniane obok siebie, jednym tchem. Wiele firm wyspecjalizowanych w klimatyzacji oferuje też wentylację i odwrotnie. Łatwo tu o nieporozumienia. Choć jedno i drugie służy poprawie warunków we wnętrzu, układy te bardzo się różnią i mają inne funkcje. Poznaj różnice między instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną.

Przeznaczenie i działanie instalacji wentylacyjnej           

Dostęp do świeżego powietrza jest jednym z podstawowych warunków bezpiecznego przebywania w każdym wnętrzu. Budynki niewyposażone w żaden rodzaj wentylacji nie są dopuszczane do użytku i stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób w nich przebywających. Czym jest wentylacja i czemu służy? O wypowiedź poprosiliśmy eksperta z firmy Klima-Venta:

Wentylacja służy do wymiany powietrza między budynkiem a otoczeniem. Jest tym samym, czym system oddechowy dla organizmu. Dostarcza świeżego powietrza, a usuwa zanieczyszczone.

System wentylacji nie musi być skomplikowany. Najmniej zaawansowanym urządzeniem wentylacyjnym jest okno. W nowoczesnym budownictwie nie jest ono jednak wystarczające. Dlatego wykonuje się kanały wentylacyjne, a wymianę powietrza wspomagają np. śmigła wentylatorów. To, jak wydajny ma być układ, zależy od wielkości, przeznaczenia pomieszczenia i liczby osób, które w nim przebywają.

Funkcje i zasada działania systemu klimatyzacji

Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza, więc czemu służy system klimatyzacji? Jego podstawową funkcją jest nadawanie powietrzu we wnętrzu odpowiedniej temperatury, tak aby zapewnić optymalne warunki niezależnie od pory roku. Najczęściej klimatyzacja służy do schładzania wnętrz latem, a do ogrzewania zimą wykorzystuje się osobną instalację grzewczą.

Działanie systemu klimatyzacji opiera się na wymienniku ciepła. Czynnik chłodniczy krąży w układzie, najczęściej między jednostką wewnątrz budynku i drugą ulokowaną poza nim. W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy odbiera ciepło z pomieszczenia i usuwa je przez jednostkę zewnętrzną. Następnie wraca do środka już schłodzony, aby przejąć kolejną partię energii cieplnej. W ten sposób temperatura wewnątrz pomieszczenia maleje.

Klimatyzacja pozwala stworzyć w pomieszczeniu idealne warunki do pracy i wypoczynku. Coraz więcej osób korzysta z niej w domu. W odróżnieniu od wentylacji nie jest obowiązkowym elementem budynku. Zaawansowane modele mogą nie tylko ochładzać powietrze, ale też oczyszczać je dzięki filtrom zatrzymującym pyły, dym, bakterie i grzyby, sierść i nieprzyjemne zapachy. Idealne rozwiązanie dla alergików!

Materiał partnera