Pokój w hostelu

Różnice między hotelem a hostelem

Podróżując i szukając ofert noclegowych, można trafić na hotele i hostele. Choć nazwy te brzmią podobnie, to proponowany przez ich właścicieli standard znacznie się różni. W jednym jest gorszy, w drugim lepszy. W zależności od wymagań podróżujących – każdy wybierze inaczej. Dla jednych niski standard może być wystarczający, dla innych nie. Jakie są podstawowe różnice? Czym się charakteryzują i co warto o nich wiedzieć?

Hotel a hostel – różnice

Najważniejszą różnicą między hotelem a hostelem jest fakt, że pierwsze mogą oferować tylko i wyłącznie pokoje prywatne tj. 1, 2 bądź 3-osobowe, wyposażone w węzeł sanitarny. W drugich znajdują się pokoje wieloosobowe, co sprawia, że w jednym wnętrzu nocują osoby, które się nie znają. Dodatkowo na ich obszarze najczęściej są wspólne łazienki. Mało kiedy zainteresowani mogą liczyć na pełną prywatność w tym zakresie.

Warto jednak zauważyć, że coraz więcej hosteli oferuje gościom pokoje z wydzieloną łazienką. Niestety, w takim przypadku koszt pobytu jest droższy, a niejednokrotnie kształtuje się na poziomie noclegu w hotelu.

Kolejną, istotną różnicą jest panująca atmosfera. W hostelach wszystko jest wspólne, nie tylko w zakresie łazienki. Również jadalnia, pralnia czy sala rozrywki muszą być dzielone z innymi gośćmi. Decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z brakiem anonimowości i intymności. W tej opcji jest też duży plus. Spotkania z innymi gośćmi dają możliwość zawarcia nowych znajomości i poznania osób z innych kultur i krajów.

Prawne różnice

Hostele oraz hotele muszą być wpisane do rejestru marszałka wybranego województwa jako obiekty noclegowe. Rozwiązanie to pozwala chronić odwiedzających przed oszustami i punktami podszywającymi się pod omawiane obiekty. Specjalista z Hotelu Dzikie Wino wyjaśnia, że wpisanie do wykazu wymaga spełnienia określonych warunków, tak by punkt mógł być odpowiednio nazwany.

Czym jeszcze różnią się obiekty noclegowe?

Panujące w hostelach specyficzne warunki sprawiają, że częściej są wybierane przez młode osoby, które stawiają na tańsze rozwiązania. Zaaranżowanie ich w stylu domowym sprawia, że młodzież może czuć się swobodnie, bez skrępowania wysoką jakością wykończenia czy specjalistycznymi gadżetami.

Na koniec warto dodać, że obydwa typy obiektów mają wydzieloną część gastronomiczną – najczęściej restaurację i bar – kolejne elementy sprzyjające integrowaniu się gości.

Wybierając odpowiednie miejsce dla siebie, należy kierować się oczekiwaniami – jeśli standard jest najważniejszym kryterium wyboru to tańszy nocleg z pewnością nie spełni oczekiwań zamawiającego. Jeśli jednak ma to być jedynie czas odpoczynku i dobrej zabawy, to hostel również będzie strzałem w dziesiątkę.

Materiał partnera